צור קשר
מחלקת מחקר ואנליזה

סקירות ומאמרים

2016: יוצאים לדרך בחיפוש אחר ערך
 שנה אזרחית חדשה יוצאת לדרך כששוק המניות המקומי נהנה מסביבת מאקרו נוחה, לצד צפי להאטה בצמיחה במשק וירידה בהשקעות הקפיטליות * מדד ת"א 100 מתאפיין אמנם בבעיות מבניות, אך משקף תמחור סביר בשורה של סקטורים

שנת 2015 התאפיינה בהמשך מדיניות מוניטארית מרחיבה בכלכלות העולם המפותח, וכן בהאטה בצמיחה בסין שגררה צניחת מחירי הסחורות בעולם בראשות הנפט, וקשיים בשווקים מתעוררים תלויי נפט וסחורות.

מגמות אלה, לצד רגולציה, השפיעו על המניות בבורסה המקומית. כך, אל על שנהנית ממחיר נפט נמוך זינקה מעל 300% (מסביר חלק גדול מהעלייה במדד היתר השנה), וכך גם מזקקות הנפט - פז ובזן. מנגד, היורדות הבולטות היו כיל והחברה לישראל, שנפגעו מצניחת מחירי הסחורות ומהפגיעה בחלק מהשווקים המתעוררים.

בעוד שמדד ת"א 25 עלה בכ-4.5%, מדד ת"א 75 (בו חשיפה גם לביומד ומכשור רפואי, ציוד תקשורת ותוכנה) ירד בכ-4.5%. מדד ת"א 100 עלה בסיכום שנתי בכ-2.3%, מה שממקם אותו במקום לא רע בהשוואה העולמית.

בולטות בעליות: פרוטרום (צמיחה תוך רכישת חברות), אלביט מערכות (צמיחה כשברקע עלייה בעימותים בין מדינות לארגוני טרור), מניות נדל"ן מניב מקומיות שנהנו מריבית נמוכה, ובזק, על רקע שינוי לחיוב בסביבה העסקית והרגולטורית.

בין המגזרים הבולטים בירידות - מניות הביטוח (בראשות מגדל), שסובלות מרגולציה על אף גידול בהיקף הנכסים המנוהלים, ושותפויות הגז על רקע גילוי מאגר הגז המצרי, ירידת מחיר הנפט, ועל אף קידום מתווה הגז.

על פניו, השוק המקומי נהנה מסביבת מאקרו נוחה: ריבית נמוכה, שלאור תנאי השוק הנוכחיים ושער החליפין של השקל צפויה להישאר נמוכה גם ב-2016, היעדר אינפלציה, צמיחה גבוהה יחסית למדינות מפותחות ומחירי מניות סבירים.

מנגד, מסתמנת האטה בצמיחה במשק (קצב סביב 2.5%) הנשענת על צריכה פרטית. ההשקעות הקפיטליות בירידה, כפי שניכר מדיווחי בנק ישראל ומגיוסי אג"ח שהם בעיקר לצורך מחזורי חוב. ברקע, כתמיד, ישנן הסביבה הגיאופוליטית באזורנו, ומעורבות רגולטורית המקשה על ענפי משק רבים.

 

ת"א 100: מדד ריכוזי ובעל מתאם נמוך לכלכלה

משקל המניות מוטות פעילות מקומית כמו בנקים, ביטוח, מזון, נדל"ן, רכב וכדומה במדד ת"א 100 נמוך מ-50%. לפיכך, המתאם של המדד עם הסביבה המאקרו כלכלית של ישראל נמוך, מה שהתחדד בשנה החולפת עם כניסת חברות כמו מיילן ומנקיינד שאין להן קשר עם הכלכלה המקומית.

בדומה לשנים האחרונות, מדד ת"א 100 הוא ריכוזי, כאשר שבע מניות מסבירות כ-50% מהמדד, עוד כ-25% מוסברים על ידי שלוש חברות בינלאומיות מתחום הפארמה (טבע, פריגו ומיילן שהצטרפה לאחרונה) וכ-20% על ידי הבנקים. במדד ריכוזי כזה התנודתיות יכולה להיות גבוהה, לאור ההישענות על מספר מצומצם של מניות וסקטורים.

ת"א 100 רחוק כיום רק כ-12% משיאו באוגוסט 2015, אך השוואה לעבר אינה בעלת ערך רב, מאחר שהרכב המדד שונה מזה שלפני חמש או 10 שנים.

ניתן להעריך כי מאפייני השוק והתמחור אינם משקפים שוק בועתי:

הציבור אינו נוהר למניות מקומיות - בעשור האחרון חלה עלייה ביציאת כספי גמל ופנסיה לחו"ל, ירידה בזרימת כספים מצד זרים והסטת חסכונות לטובת רכישת דירות.

 כמעט ואין הנפקות של מניות חדשות. נהפוך הוא, יש הצעות רכש שנובעות מיישום חוק הריכוזיות.

בניגוד לשוק החוב, שם אג"ח ממשלת ישראל נסחרת במחיר גבוה מאג"ח ממשלת ארה"ב, מניות מקומיות כמו הבנקים וחברות נדל"ן מניב גדולות נסחרות במכפילים הנמוכים בעשרות אחוזים בהשוואה למקבילותיהן בארה"ב.

עסקאות מתוכננות לרכישת החברות המקומיות הפניקס וכלל על ידי משקיעים סינים, נוקבות בשוויים גבוהים בעשרות אחוזים משווי השוק שלהן.

 

הסקטורים והמניות שיבלטו

בלתי אפשרי לחזות את כיוון המדד, אולם ניתן לומר כי הצמיחה העולמית, מחירי הסחורות והאנרגיה והרגולציה המקומית ימשיכו לתת את הטון בהשפעה על מחירי המניות.

על הצמיחה העולמית יכולים להעיב צמיחה איטית באירופה, האטה חריפה בסין, שלצד התחזקות הדולר תקרין לשלילה על הביקוש לסחורות, השלכות של מחיר הנפט על שוק האג"ח האמריקאי ושיעורי החוב הגבוהים בשווקים מתעוררים.

בזווית המניות המקומיות - לטבע אתגר ברכישת אלרגן (שאמורה להפחית התלות בקופקסון, לחזק את מעמד החברה בשוק הגנרי ואת הצבר) ומימוש תוכנית התייעלות, כשברקע מסתמן שהחדירה של תחרות גנרית לקופקסון, תרופת הדגל של טבע, לטיפול בטרשת נפוצה, איטית: גרסת 40 מ"ג המוגנת עד 2017 צברה נתח שוק של 70%. המניה נסחרת במכפיל 11 המשקלל סינרגיות מרכישת אלרגן. לפריגו, הנהנית ממומנטום עסקי חיובי בסך הכול, אתגר ביישום תוכנית התייעלות ורכישת מניות עצמית, כך שככל שעסקיה ימשיכו להתפתח, מכפיל 16 בו נסחרת המניה יכול להיחשב סביר.

כיל תלויה בהתאוששות בביקוש לסחורות, כשמגמה נוספת שמעיבה עליה היא הגדלה של כושר הייצור מצד חלק ממתחרותיה. החברה פועלת לגיוון מקורות האשלג שלה, אולם עד שאלה יניבו ייקח מספר שנים. מנגד, התמחור שלה נמוך ביחס למתחרותיה.

לגבי הנפט יש אין ספור הערכות. הפסימיות מתארות עודפי היצע מצד ארה"ב, מדינות אופ"ק ורוסיה, לצד חזרת איראן לשוק, והיחלשות בביקושים, בעיקר מצד סין ועקב התחזקות הדולר. מנגד, די בהחלטה של מדינות אופ"ק לצמצם תפוקה כדי להקפיץ את המחירים. כך או כך, ניתן להעריך כי פז, בזן ואל על ייהנו משנה עסקית טובה נוספת.

הבנקים המקומיים סובלים מריבית נמוכה ומרגולציה מאתגרת, אך לא מאיימת, שעלתה השנה מדרגה. חלקם טרם סיימו את ענייני הלבנת ההון בה הם נחשדים בארה"ב. על כך מפצים הבנקים בהגדלת נפח הפעילות, שיפור איכות תיק האשראי והתייעלות, לרבות פרישת עובדים טבעית. גם אם התשואה להון תרד השנה, תמחור מתחת להון הינו סביר ביחס לרווח הצפוי.

בנדל"ן, הערכות לעודף שטחי מסחר באזור ת"א, וידיעות על קשיים בחברות האופנה, הביאו לירידות במניות הנדל"ן המניב. ואולם, חברות הנדל"ן הגדולות מנוהלות כהלכה ונהנות ממגוון נכסים איכותיים, מגמישות פיננסית ושיפור בתזרים בזכות מיחזורי חוב, כשהתמחור ביחס לתזרים שהן מייצרות הוא סביר.

 

שווה לעקוב

מומלץ לעקוב אחר תחומים מעניינים שמשקלם במדד ת"א 100 זניח יחסית, כמו הייזום למגורים הכולל חברות כמו אפריקה מגורים, דמרי ושיכון ובינוי. הללו צפויות ליהנות מתנופת הבנייה של דירות, הנשענת על ביקושים גבוהים והיצע לא מספק לצד ריבית נמוכה, פיזור גבוה על פני פרויקטים באזורי ביקוש ושיעורי מכירה גבוהים יחסית. בהתאם לכללי החשבונאות, צפויה בשנים הקרובות הכרה ברווחים גבוהים בגין דירות שנמכרו בשנים האחרונות, מה שמשתקף חלקית בתמחור המניות.

לכך ניתן לצרף את תחום אספקת חומרי גלם (חציבה, בטון ועוד) וגמר בנייה, הכולל חברות כמו שפיר ואינרום, הנהנות ממעמד תחרותי גבוה יחסית ומתנופת הבנייה למגורים ובניית תשתיות כמו כבישים, מחלפים, נמלים ועוד. באלו, ובמגזר הנדל"ן המניב, מוצע להחזיק במספר מניות על מנת להקטין סיכון.

על רקע ועידת האקלים שהתקיימה לאחרונה בפריז צפויה עלייה בשיעור ייצור החשמל על בסיס אנרגיה מתחדשת (רוח, מים ושמש), מכ-20% כיום לכ-50% בשנת 2025. בהתאם, חברות שעוסקות בתחום צפויות ליהנות מביקושים ומסובסידיות. על כך יעיבו מחיר הנפט הנמוך, המקטין תמריצים לשימוש בטכנולוגיות אחרות, ותלות ברגולציה שיכולה (כפי שקרה במספר מדינות) לשנות את כללי המשחק.

בבורסה שלנו מניות מסוג זה של חברות שרוב פעילותן היא בחו"ל. בראשן אורמת הגדולה, ולצידה חברות קטנות כמו אנרג'יקס, אלומיי, סאנפלאואר ואנלייט. למעט אורמת, רובן בשלב כזה או אחר של פיתוח פרויקט שיכול לשנות את היקפי פעילותן.

 

הכותב הוא מנהל מחלקת המחקר באנליסט אי.אמ.אס שרותי ניהול השקעות בע"מ, המנהל את קרן הנאמנות אנליסט מניות ממוקדת. חברות הקבוצה מחזיקות בניירות שהונפקו על ידי חברות המוזכרות במאמר. לכותב אין עניין אישי באמור לעיל. אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ אישי המתחשב בצרכיו ונתוניו של כל אדם

 

לרשימת כתבות
האמור לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות/פנסיוני בכל הנוגע לביצוע פעולה בניירות ערך ו/או בנכסים פיננסיים/פנסיוניים. אין לראות באמור לעיל הצעה או המלצה להחזקה, רכישה או מכירה לנייר ערך ו/או נכס פיננסי ו/או לביצוע כל עסק בהם. לאנליסט אי.אמ.אס שרותי ניהול השקעות בע"מ ולחברות הבת שלה עשויות להיות אחזקות בניירות הערך שמוזכרים במאמר. לכותב המאמר אין עניין אישי. האמור לעיל כולל דעות, הערכות ואומדנים ואינו מתיימר להיות ניתוח מלא של כל הנסיבות והעובדות הקשורות בו, אשר אף עשויות להשתנות מעת לעת. חברות קבוצת אנליסט לא יהיו אחראיות לכל נזק הפסד, אובדן, או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות נזק עקיף או ישיר שיגרמו למי שמסתמך על האמור במאמר לעיל.