מהי קופת גמל להשקעה והאם כל אחד יכול להשקיע

מהי קופת גמל להשקעה?

ישראלי המבקש לחסוך או להשקיע את כספו נהנה כיום מאפשרויות בחירה רבות, המספקות מענה לטווח רחב של צרכים, גילאים וסגנונות השקעה. ובכל זאת, נראה שמשהו עדיין היה חסר בנוף הפיננסי המקומי, שכן ב-2016 הודיע משרד האוצר על השקת מכשיר השקעה חדש – קופת גמל להשקעה.

כדי להבין הלכה למעשה מה זה קופת גמל להשקעה ומדוע נוצר צורך בה, נלך כמה שנים אחורה, לשנת 2008, אז נכנס לתוקף תיקון לחוק שביטל את האפשרות להפקיד כספים לקופת גמל לתגמולים, עם הטבת מס בהפקדה, ולמשוך אותם כסכום חד פעמי לאחר 15 שנה. אופציה זו הייתה פופולרית מאוד עד 2008, שכן היא אפשרה לחסוך לפנסיה תוך שמירה על אפשרות להשתמש בכסף לפני הפנסיה, במידה שמתעורר הצורך. אולם תיקון לחוק שנכנס לתוקף ב-2008 פגע בגמישות של קופות הגמל לתגמולים וקבע כי החיסכון יתקבל כקצבה.

המטרה של תיקון החוק הייתה ראויה - לעודד את הציבור לחסוך יותר לפנסיה. אולם כתוצאה מכך, נוצר מחסור בשוק במכשיר חיסכון שיאפשר לכל ישראלי, בכל גיל, לחסוך לטווח בינוני וארוך, מבלי "לנעול" את הכסף לשנים ארוכות ותוך שמירה על האפשרות לפדות את הכסף בכל עת, אם יזדקק לו. כידוע, החיים הם דינמיים ומלאים הפתעות, ולעתים אנחנו זקוקים לסכום כסף גדול – בין אם למטרה משמחת כמו חתונה, שיפוץ או טיול מסביב לעולם ובין אם למטרות פחות משמחות, כמו טיפול בבן משפחה חולה.

כך באה לעולם קופת הגמל להשקעה – מכשיר חיסכון המנוהל על ידי בית השקעות או חברות ביטוח, היכול לשמש כרובד נוסף של חיסכון לפנסיה וגם ככסף זמין למשיכה בכל עת ולכל מטרה (כפוף לתשלום מס רווח הון כדין), לבחירת החוסך.

כדי להבין יותר לעומק מהי קופת הגמל להשקעה, למי היא מתאימה, מהן היתרונות והחסרונות שלה ואיך מתבצעת הצטרפות לקופת גמל להשקעה, הכנו עבורכם מדריך קצר.

מהם המאפיינים של קופת גמל להשקעה?

קופת גמל להשקעה מאפשרת לכל אדם, בכל גיל, להפקיד אליה סכום שנתי, שעומד נכון לשנת 2023 על עד 76,449 ₪ לאדם. לדוגמה,  משפחה בת 4 נפשות – הורים ושני ילדים - יכולה להפקיד  305,796 ₪ בשנה ב-4 קופות, כאשר כל קופה שייכת לאחד מבני המשפחה (השיוך מתבצע לפי מספר תעודת זהות). הכספים עבור הקטין מופקדים על ידי הוריו על שמו, וההורים רשאים לנהלם עד להגיעו לבגרות (במקרה זה וככלל, תתבקש חתימה של אחד ההורים לפתיחת הקופה, אך אם יבקשו לבצע פעולה של משיכת הכספים או ניוד לקופה אחרת תתבקש, ככלל, חתימה של שני ההורים לביצוע הפעולה).

לא רק הורים יכולים להפקיד עבור ילדיהם, גם סבים וסבתות יכולים להפקיד עבור נכדיהם, במעמד של "מקנה מתנה". במקרה זה יש להגדיר מורשים לפעול בחשבון בעת פתיחת הקופה,  ולא ניתן לשנות או לעדכן את זהותם לאחר מכן. הפתרון של "מקנה מתנה" מהווה פתרון גם להורים גרושים ומונע צורך בחתימת שני ההורים כתנאי לביצוע פעולות בקופה לטובת הילד.

מי שלא יכולים להפקיד לקופת גמל להשקעה הם מעסיקים. זאת, בשונה ממכשירי חיסכון מוכרים אחרים כגון קרן פנסיה או קרן השתלמות, שמעסיקים יכולים (במקרה של קרן פנסיה – אף חייבים) להפקיד להם כספים.

איך אפשר להפקיד לקופת גמל להשקעה?

להצטרפות לקופת גמל להשקעה של אנליסט, ניתן למלא בקשת הצטרפות דרך אתר החברה בקישור הנ"ל או לפנות למערך המכירות בטלפון 4993*. ההפקדה יכולה להיות בסכום חד פעמי, במספר הפקדות ואף בהפקדה חודשית. הגמישות הרבה שמאפיינת את קופת הגמל להשקעה באה לידי ביטוי גם באפשרות לנייד את הכסף ממסלול אחד למסלול לאחר, ללא צורך בתשלום מס רווחי הון.

איך ומתי ניתן למשוך כספים מקופת גמל להשקעה?

כאמור, אחד המאפיינים המובהקים של קופת גמל להשקעה הוא העובדה שהכסף נזיל וניתן למשוך בכל עת את כולו או את חלקו (הכסף מועבר לחשבון הבנק של הלקוח בתוך 4 ימי עסקים ממועד הגשת הבקשה). אין כל הגבלה על סכום המשיכה או על תדירות המשיכות. עם זאת, למועד המשיכה יש השפעה על תשלומי המס הנגבים בעת המשיכה, כפי שיפורט בהמשך. ניתן להורות על משיכת כספים באופן דיגיטלי דרך אתר אנליסט.

במקרה של פטירת החוסך, לא עלינו, הכספים ניתנים למשיכה על ידי המוטבים שהגדיר בחשבון או על ידי היורשים החוקיים בהתאם להוראות תקנון הקופה.

אילו הטבות מס מעניקה קופת גמל להשקעה?

זוכרים שקופת גמל להשקעה יכולה לשמש גם כרובד נוסף של חיסכון לפנסיה וגם כחיסכון זמין בכל עת ולכל מטרה? אז במשרד האוצר רוצים לעודד את הציבור להתאפק ולא למשוך את הכסף לפני הפרישה לגמלאות, וכך להגדיל את הקצבה שתעמוד לרשות החוסך בזקנתו. איך מעודדים? בדרך של הטבת מס: מי שיבחר לאחר גיל הפרישה להעביר את הכסף לקופת גמל שממנה ניתן למשוך את הכסף רק כקצבה, יהנה מפטור ממס רווחי הון, העומד כיום על 25%.

לעומת זאת, מי שירצה לפדות את הכסף מקופת הגמל להשקעה, ישלם מס רווחי הון של 25% (ריאלי, כלומר – בניכוי האינפלציה), בדומה למכשירי השקעה אחרים. חשוב להדגיש כי המס משולם רק על הרווח שנוצר מההשקעה, ולא על סכום ההפקדה כולו. כך, למשל, אם העמית הפקיד 100,000 שקל וכעת יש בקופה 120,000 שקל, בעת משיכת כל הסכום הוא ישלם מס של 25% על 20 אלף שקל  – הרווח שנוצר במהלך התקופה.

יתרון מס נוסף של קופת גמל להשקעה הוא שניתן לנייד את הקופה ממסלול למסלול ואף ממנהל אחד לאחר מבלי שניוד הכספים ייחשב אירוע מס המחייב בתשלום מס רווחי הון. במלים אחרות: משלמים מס של 25% על הרווח רק כשמושכים את הכסף, או לא משלמים מס בכלל אם לאחר גיל הפרישה מעבירים את הכספים לקופת גמל שמשלמת קצבה ומושכים הכסף כקצבה ("קצבה מוכרת" בהתאם לתיקון 190 לפקודת מס הכנסה).

אילו מסלולי השקעה עומדים לבחירת המשקיעים בקופות גמל להשקעה ואיך נדע לבחור את המסלול המתאים לנו?

אחרי שהבנו מהם המאפיינים והיתרונות הייחודיים של קופת גמל להשקעה, נותר רק לבחור את מסלול ההשקעה. ככלל, בחירת מסלול ההשקעה מושפעת מכמה פרמטרים, כגון טווח ההשקעה (המועד שבו הוא צפוי להזדקק לכסף), אופיו של המשקיע (עד כמה מוכן לקחת סיכונים), גיל המשקיע ועוד.

המסלולים השונים נבדלים זה מזה באפיקי ההשקעה העיקריים, ברמת הסיכון, ברמת התנודתיות, בחשיפה הגיאוגרפית ועוד. כל אלה מתבטאים בסופו של דבר בפרמטרים מדידים כגון תשואת קופת הגמל ומדד שארפ (מדד מקובל למדידת היחס בין התשואה לבין הסיכון).  בבואכם לבחור את המסלול המתאים לכם, חשוב לשים לב גם שהחברה המנהלת את הקופה היא חברה יציבה, ותיקה ובעלת מוניטין וכמובן להשוות את דמי הניהול בין קופות של מנהלים שונים במסלולים דומים.

היסטורית, למסלולי המניות פוטנציאל תשואה גבוה לאורך זמן. עם זאת, מניות נחשבות לנכס ברמת סיכון גבוהה יותר וחשופות יותר לתנודתיות במחיר בטווח הקצר, ולכן אדם שצפוי להזדקק לכסף בטווח קצר, ייתכן שיעדיף להשקיע במסלול שמרני יותר.

גם לגיל יש השפעה על בחירת המסלול, שכן ככל שאדם קרוב יותר ליציאה לפנסיה, כך טווח ההשקעה שלו – המועד שבו הוא צפוי להשתמש בכסף – קרוב יותר.

גם לאופי של המשקיע תפקיד חשוב בבחירת המסלול. אדם אשר הפסד זמני בהשקעה עלול להדיר שינה מעיניו, רצוי שייקח בחשבון גם את תנודתיות מסלול ההשקעה בו הוא מעוניין לחסוך.

המסלולים שבהם ניתן לחסוך בקופת גמל להשקעה של אנליסט הם:

 

עיקרי מדיניות מספר הקופה שם קופה

נכסי המסלול חשופים לנכסים מסוגים שונים בכפוף להוראות הדין ולשיקול דעתה של ועדת ההשקעות.  המסלול הכללי הוא מסלול ברירת המחדל בקופה, כך שאדם שהצטרף ולא בחר במסלול השקעה, כספיו ייחסכו במסלול הכללי

7834

אנליסט גמל להשקעה כללי

נכסי המסלול יהיו חשופים למניות שהונפקו בארץ ובחו"ל בשיעור חשיפה שלא יפחת מ-75% מנכסי המסלול ולא יעלה על 120% מנכסי המסלול

7836

אנליסט גמל להשקעה מניות

נכסי המסלול יהיו חשופים לאגרות חוב בשיעור חשיפה שלא יפחת מ-75% ולא יעלה על 120% מנכסי המסלול, והחשיפה למניות תהיה בשיעור שלא יעלה על 20% מנכסי המסלול

7986

אנליסט גמל להשקעה אג"ח עד 20% במניות

נכסי המסלול יהיו חשופים לנכסים שהונפקו בחו"ל בשיעור חשיפה שלא יפחת מ-75% ולא יעלה על 120% מנכסי המסלול

7842

אנליסט גמל להשקעה חו"ל

נכסי המסלול יהיו חשופים לאגרות חוב שהונפקו בארץ ובחו"ל בשיעור חשיפה שלא יפחת מ-75% ולא יעלה על 120% מנכסי המסלול

7837

אנליסט גמל להשקעה אג"ח

נכסי המסלול יושקעו במדדים שונים בכפוף להוראות הדין ולשיקול דעתה של ועדת ההשקעות

7843

אנליסט גמל להשקעה פאסיבי-כללי

נכסי המסלול  יהיו חשופים לנכסים לא צמודים שמשך החיים הממוצע שלהם אינו עולה על שנה, בשיעור חשיפה שלא יפחת מ-75% ולא יעלה על 120% מנכסי המסלול

7839

אנליסט גמל להשקעה שקלי טווח קצר 

נכסי המסלול יעקבו אחר מדד s&p-500 בשיעור חשיפה של 100% מנכסי המסלול. נכסי המסלול העוקבים אחר המדד יהיו כל נכסי המסלול, למעט שיעור מהנכסים שיושקע במזומנים לצורך טיפול בהפקדות, משיכות והעברות כספים

13854

אנליסט גמל להשקעה מחקה מדד s&p-500

מה ההבדל בין קופות גמל להשקעה לאפיקי השקעה אחרים?

מכיוון שקופת גמל להשקעה היא מכשיר חדש יחסית בשוק הישראלי (הושקה רק ב-2016), לא מעט חוסכים נוטים להתבלבל בינה לבין מוצרים פנסיוניים אחרים. עיקר הבלבול הוא בינה לבין קופות גמל לחיסכון, תגמולים ופיצויים וקרן השתלמות.

קופת גמל לחיסכון, תגמולים ופיצויים- למרות השם הדומה, מדובר במוצר שונה לחלוטין מקופת גמל להשקעה. קופת גמל לחיסכון, תגמולים ופיצויים היא מכשיר חיסכון ארוך טווח המיועד לשמש כחיסכון לפנסיה עבור שכירים ועצמאים. הכספים הנצברים מיועדים למשיכה כקצבה חודשית לאחר היציאה לגמלאות, וניתן למשוך ממנה כספים כסכום חד פעמי רק לאחר גיל 60 ורק לאחר שהסכום שנצבר מבטיח תשלום קצבה בסכום מינימלי כפי שנקבע. זאת, בשונה מקופת גמל להשקעה, שהכספים בה ניתנים למשיכה בכל עת.

קרן השתלמות היא מוצר פנסיוני לטווח בינוני לשכירים ולעצמאים. הכספים המופקדים בקרן השתלמות הופכים לניזלים וניתנים למשיכה הונית ללא מס (בכפוף לתקרה) לאחר שש שנים ממועד ההפקדה הראשונה.

קופת גמל להשקעה, קופת גמל רגילה וקרן השתלמות - מצא את ההבדלים

 

קרן השתלמות קופת גמל לחיסכון, תגמולים ופיצויים קופת גמל להשקעה  

שכירים – החוסך והמעסיק עצמאים (הכנסה מעסק או ממשלח יד) - החוסך

שכירים – החוסך והמעסיק

הפקדה במעמד עצמאי - החוסך

החוסך. לקטין – ההורים או בני משפחה אחרים (במעמד "מקנה מתנה")

מי מפקיד

חיסכון לטווח בינוני של 6 שנים. ניתן להשתמש בכסף הפטור ממס גם כרובד נוסף לפנסיה (לאחר מועד הנזילות והעברתם לקופת גמל לקצבה בהתאם לדין).

חיסכון לפנסיה

חיסכון לכל מטרה או רובד חיסכון נוסף לפנסיה, או שילוב ביניהם

מטרת ההפקדה

אין הגבלה, אך הטבות המס מוגבלות בתקרה

אין הגבלה, אך הטבות המס מוגבלות בתקרה

עד 76,449 אלף שקל בשנה לאדם (נכון לשנת 2023)

סכום ההפקדה

לאחר שש שנים

מגיל 60 ומעלה, בתנאי שנצבר סכום המאפשר קצבה מינימלית (ובכפוף לדיני המס)

ללא הגבלה בכל עת

משיכת סכום הוני

הטבות מס בהפקדה לשכירים ולעצמאים, עד לתקרה שנקבעה

הטבות מס בהפקדה לשכירים ולעצמאים, עד לתקרה שנקבעה

אין

הטבות מס בעת ההפקדה

כן, עד לתקרה שנקבעה

כן

לא, אלא אם מעבירים לקופה המשלמת לקצבה

הטבת מס רווח הון

מהן היתרונות של קופת גמל להשקעה?


        

בקופת גמל להשקעה ניתן להפקיד בכל גיל (עד לתקרה השנתית המותרת כאמור לעיל), מה שהופך אותה למוצר מעולה לחיסכון של הורים עבור ילדיהם (ואף של סבים וסבתות עבור נכדיהם). בנוסף לחיסכון לכל ילד. הכספים עבור קטין מופקדים על-ידי הוריו על שמו, וההורים רשאים לנהלם עד להגיעו לבגרות. גם סבים וסבתות יכולים להפקיד עבור נכדיהם, במעמד של "מקנה מתנה"

אפשר למשוך את הכספים או חלקם בכל רגע, מבלי לשלם קנס יציאה ובכפוף לתשלום מס רווח הון כדין. הכסף יועבר לחשבון הלקוח בתוך 4 ימי עסקים ממועד הגשת הבקשה. זאת, שונה ממכשירי השקעה אחרים, כמו קרן פנסיה, קרן השתלמות או קופת גמל לקצבה, שבהם קיימות מגבלות שונות על משיכת הכסף (למשל, בקרן השתלמות הכסף נזיל ללא תנאי רק לאחר 6 שנים).

קופות הגמל להשקעה מציעות מגוון מסלולים המתמחים באפיקי השקעה שונים, באופי ניהול הכסף (אקטיבי או פאסיבי) ועוד. באנליסט, למשל, אפשר לבחור במסלול כללי, מסלול מנייתי, מסלול שעוקב אחרי מדד s&p-500, מסלול חו"ל, מסלול אג"ח, מסלול שקלי לטווח קצר, ועוד. חשוב לבחור מסלול השקעה שמתאים לצרכיכם, לאופי שלכם ולמטרת החיסכון.

אפשר להעביר את הקופה ממסלול למסלול או מחברה לחברה מבלי שהמעבר ייחשב אירוע מס. תשלום מס רווחי ההון (25%) מתבצע רק בעת משיכת הכספים כאמור.

ניתן להפקיד כספים פעם אחת, כמה פעמים או אפילו כל חודש (כפוף לתקרה השנתית).

מי שימתין עד אחרי גיל 60 וימשוך את הכספים שנצברו כקצבה באמצעות העברתם למוצר פנסיוני המשלם קצבה, ייהנה מפטור ממס על הקצבה המשתלמת ("קצבה מוכרת" בהתאם לתיקון 190 לפקודת מס הכנסה).

ניתן לקבל הלוואה כנגד הכספים המופקדים בקופת הגמל להשקעה, בריביות הנחשבות לנמוכות ביחס לאלטרנטיביות אחרות הקיימות בשוק (הכספים המופקדים בקופה משמשים בטוחה עבור הלווה).

תקרת דמי הניהול שנקבעו בתקנות ככלל נמוכה בהשוואה למכשירי השקעה אחרים המציעים נזילות בכל עת, כגון תיקי השקעות או קרנות נאמנות. לעתים ניתן לקבל הטבה בדמי הניהול עקב השתייכות לארגון עובדים או מועדון לקוחות מסוים, וגם במו"מ פרטני, כאשר במקרה זה, ככל שסכום החיסכון גבוה יותר, כך גדל הסיכוי להטבה בדמי הניהול

קופת גמל להשקעה יכולה להתאים לחיסכון לכל צורך - רכישת דירה, שיפוץ, טיול, חיסכון לילדים, חיסכון לפרישה וכדומה. עם זאת, רק מי שיבחר לחסוך את הכסף לפרישה וימשוך את הכספים כקצבה לאחר גיל 60 באמצעות העברתם לקופת גמל לקצבה ייהנה מפטור ממס רווחי הון.

בקופת גמל להשקעה אפשר להשקיע גם סכומים קטנים, מה שהופך אותה למתאימה לכל אדם בכל רמת הכנסה.

תשואות קופות הגמל להשקעה מתפרסמות באופן שוטף באתר גמל-נט של  משרד האוצר. ניתן להשוות את תשואות קופת הגמל שלכם לקופות בעלות מאפיינים דומים (באותו מסלול).

מהן החסרונות של קופת גמל להשקעה?


        

התקרה עומדת על 76,450 שקל לשנה (נכון ל-2023) לאדם בכל קופות הגמל להשקעה שעל שמו.

בשונה ממוצרי חיסכון לטווח בינוני וארוך, כמו קרן השתלמות, קרן פנסיה או קופת גמל לקצבה – קופת גמל להשקעה לא מקנה הטבות מס בעת ההפקדה, אלא רק במשיכה כקצבה (לאחר גיל 60). 

קופת גמל להשקעה מיועדת לחיסכון, בשונה ממוצרי חיסכון פנסיוני, כגון קרן פנסיה או ביטוח מנהלים, הכוללים גם מרכיב ביטוח למקרה של אובדן כושר עבודה או מוות.

ככל מוצר חיסכון, המשקיע בנכסים פיננסיים הנסחרים בבורסה, גם קופת גמל להשקעה עשויה להיות חשופה לסיכוני ההשקעה בשוק ההון.

כמה שנים לאחר שמשרד האוצר יזם את השקת קופות הגמל להשקעה, כיום כבר ברור שיש להן מקום של כבוד בסל מכשירי ההשקעה של הציבור הישראלי, בזכות היתרון הייחודי שלהן: האפשרות לנהל חיסכון נזיל בכל עת, עם אופציה להפוך אותן לרובד נוסף של חיסכון פנסיוני, תוך קבלת הטבת מס.

 

אנליסט קופות גמל בע"מ עוסקת בשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולה זיקה למוצרים המנוהלים והמשווקים על ידה. אין באמור בדף זה משום ייעוץ או שיווק פנסיוני ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני או ייעוץ מס המתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של כל אדם. *הלוואה תינתן לעמיתי הקרן בלבד בכפוף לתקנון הקרן וההסדר התחיקתי. אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרום חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל. אין במידע על תשואות שהושגו בעבר כדי להצביע על תשואות שתושגנה בעתיד. אין באמור משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי. המידע האמור בכתבה זו נועד למטרות אינפורמטיביות בלבד ולא מהווה מידע מלא וממצה. אנליסט לא תהא אחראית לכל נזק, ישיר או עקיף, שייגרם, אם ייגרם, לקורא ו/או למי מטעמו כתוצאה מהסתמכות על האמור בכתבה זו וכי העושה שימוש במידע כאמור, עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. ט.ל.ח.

מאמרים נוספים

הכירו את הטבות המס על הפקדה לקרן השתלמות עד סוף השנה

למאמר המלא לחצו כאן

חשוב להכיר: היתרונות של קופת גמל להשקעה 

למאמר המלא לחצו כאן

הפרמטרים החשובים בבחירת קופת גמל להשקעה

למאמר המלא- לחצו כאן

לפני שהשנה מסתיימת: טיפים לבחירת קופת גמל להשקעה

לכתבה המלאה - לחצו על הקישור הבא

ניתוח אנליסט: השלכות המלחמה על הכלכלה ועל שוק ההון

למאמר המלא לחצו כאן

מהי בינה מלאכותית יוצרת - ומי מרוויח ממנה

למאמר המלא לחצו כאן

הבינה המלאכותית - הטרנד הלוהט של 2023

למאמר המלא לחצו כאן

צור קשר

השדות המסומנים בכוכבית הם שדות חובה

בהקלקה על הקישור, הריני מאשר/ת לחברה ליצור עמי קשר, לרבות באמצעות שיחת טלפון, כמו כן, הריני מאשר/ת את מדיניות הפרטיות של החברה.