איך לבחור קופת גמל להשקעה?

הפרמטרים החשובים בבחירת קופת גמל להשקעה

השנה האחרונה הזכירה לכולנו עד כמה חשוב לחסוך ליום סגריר. הזינוק באינפלציה, בריבית על המשכנתאות ובשכר הדירה מכביד על משקי הבית, ובמקביל, לא מעט ישראלים חווים קיפאון ואף ירידה בהכנסות - למשל בעלי עסקים קטנים, עובדי היי-טק שפוטרו או מתווכי דירות, שסובלים מההאטה בשוק. מה שיכול לסייע מאוד בתקופות מאתגרות מבחינה כלכלית הוא קיומם של כספים פנויים שהושקעו במכשירי חיסכון נזילים וניתן למשוך אותם בכל עת. אחד ממכשירי החיסכון הפופולריים שניתן לפדות ממנו כסף בכל עת הוא קופת גמל להשקעה - מכשיר חיסכון המנוהל על-ידי בית השקעות או חברת ביטוח, היכול לשמש כרובד נוסף של חיסכון לפנסיה וגם ככסף זמין למשיכה בכל עת ולכל מטרה, לבחירת החוסך.

לקופת גמל להשקעה יתרונות ייחודיים, כמו אפשרות לחסוך בכל גיל, מגוון מסלולי השקעה וגופים מנהלים,  גמישות בניוד הכספים ובמועד ההפקדה, אופציה לפטור ממס רווחי הון על ידי קבלת הכספים כקצבה לאחר גיל הפרישה באמצעות העברתם לקופת גמל שמשלמת קצבה ועוד. אבל מהם הפרמטרים החשובים בבחירת קופת גמל להשקעה המתאימה לצרכים שלכם? לשם כך הכנו את המדריך הקצר שלפניכם.

מהי קופת גמל להשקעה?

מוצר חיסכון המנוהל על ידי בתי השקעות או חברות ביטוח, אשר הייחוד שלו הוא בכך שהוא יכול לשמש לתכלית כפולה: מצד אחד, הוא יכול לשמש כרובד נוסף של חיסכון לפנסיה (עם הטבת מס נלווית) ומצד שני, הוא מהווה מקור כסף זמין למשיכה בכל עת ולכל מטרה (כפוף לתשלום מס רווח הון).

כל אדם, בכל גיל, יכול להפקיד לקופות גמל להשקעה סכום שנתי, שעומד נכון ל-2023 על עד  76,449 ₪ לאדם (בכל קופות הגמל להשקעה שעל שמו). לדוגמה, משפחה בת 4 נפשות – הורים ושני ילדים - יכולה להפקיד 305,796 ₪ בשנה ב-4 קופות, כשכל קופה שייכת לאחד מבני המשפחה. הכספים עבור הקטין מופקדים על ידי הוריו על שמו, וההורים רשאים לנהלם עד להגיעו לבגרות. גם סבים וסבתות יכולים להפקיד עבור נכדיהם, במעמד של "מקנה מתנה". בשונה מקרן השתלמות או קרן פנסיה, מעסיקים לא יכולים להפקיד לקופת גמל להשקעה עבור עובדיהם.

הכספים נזילים (ניתן לפדות אותם או חלקם) בכל עת ותוך תשלום מס רווח הון ריאלי של 25%. עם זאת, במשרד האוצר רוצים לעודד את הציבור לא למשוך את הכסף מקופת הגמל להשקעה לפני הפרישה לגמלאות, וכך להגדיל את הקצבה שתעמוד לרשות החוסך בזקנתו. איך מעודדים? בדרך של הטבת מס: מי שיבחר לאחר גיל 60 למשוך את הכסף כקצבה, באמצעות העברתו לקופת גמל שממנה ניתן למשוך את הכסף כקצבה חודשית קבועה, ייהנה מפטור ממס רווחי הון ריאלי, העומד כיום על  25%.

לעומת זאת, מי שירצה לפדות את הכסף מקופת הגמל להשקעה, ישלם מס רווחי הון של 25% (ריאלי, כלומר – בניכוי האינפלציה), בדומה למכשירי חיסכון אחרים. חשוב להדגיש כי המס משולם רק על הרווח שנוצר מההשקעה, ולא על סכום ההפקדה כולו. כך, למשל, אם העמית הפקיד 100,000 שקל וכעת יש בקופה 120,000 שקל, בעת משיכת כל הסכום הוא ישלם מס של 25% על 20 אלף שקל  – הרווח שנוצר במהלך התקופה, בניכוי האינפלציה בתקופת ההשקעה.

ניתן לנייד את הקופה ממסלול למסלול ואף ממנהל אחד לאחר מבלי שניוד הכספים ייחשב אירוע מס המחייב בתשלום מס רווחי הון. ההפקדה יכולה להיות חד-פעמית או חודשית.

להצטרפות לקופת גמל להשקעה של אנליסט, ניתן למלא בקשת הצטרפות דרך אתר החברה בכתובת www.analyst.co.il או לפנות למערך המכירות בטלפון *4993.

 

איך בוחרים קופת גמל להשקעה? אלה הפרמטרים החשובים

שוק קופות הגמל להשקעה הוא שוק תחרותי מאוד, עם מגוון רחב של מנהלים ומסלולים.  המסלולים שונים זה מזה באפיקי ההשקעה שבהם הם מתמחים, באופי ניהול הכסף (אקטיבי או פאסיבי) ועוד. באנליסט, למשל, אפשר לבחור מסלול כללי, מסלול מנייתי, מסלול אג"ח, מסלול חו"ל, מסלול שקלי לטווח קצר, מסלול שעוקב אחרי מדד s&p-500 ועוד.

המגוון הוא מבורך אבל גם עשוי לבלבל, שכן לא תמיד ברור איך אפשר להשוות בין המסלולים השונים ולבחור את זה שמתאים לכם. חשוב לציין כי ניתן לעבור ממסלול השקעה אחד למסלול השקעה אחר בכל עת ללא תשלום מס. נסקור את הפרמטרים העיקריים שחשוב להכיר.

לאיזה צורך אתם מייעדים את הכסף ומהו טווח ההשקעה שלכם:

השלב הראשון בתהליך הבחירה הוא להבין לאיזה צורך אתם מייעדים את החיסכון וכפועל יוצא מכך, מתי אתם צפויים להזדקק לכסף – מהו טווח ההשקעה שלכם? האם אתם צעירים המתכננים לחסוך את הכסף עוד עשרות שנים ולהשתמש בו כרובד נוסף לקצבת הפנסיה שלכם? או שאולי אתם מתכננים לפדות את הכסף בשנה-שנתיים הקרובות לצורך רכישת דירה, טיול לחו"ל, שיפוץ או כל מטרה קצרת טווח אחרת? התשובה לשאלה הזו יכולה להשפיע על בחירת מסלול ההשקעה.

היסטורית, השקעה במסלולי מניות הניבה פוטנציאל תשואה גבוה לאורך זמן. עם זאת, מניות נחשבות גם לנכס ברמת סיכון גבוהה יותר וחשופות יותר לתנודתיות בטווח הקצר. לכן, ככל שטווח החיסכון קטן יותר ייתכן שתעדיפו מסלול שמרני יותר.

הגיל שלכם: ככל שאדם קרוב יותר ליציאה לפנסיה, כך טווח ההשקעה שלו – המועד שבו הוא צפוי להשתמש בכסף – קרוב יותר, ולכן ייתכן שיעדיף מסלול סולידי יותר.

האופי שלכם: הפרמטר הזה מתייחס בעצם לשאלה אחת עיקרית – מה היחס שלכם לסיכון? למה זה חשוב? כי יש מסלולים שמשקיעים שיעור גבוה מהנכסים שלהם באפיקים פיננסיים שטמון בהם סיכון גבוה, לצד פוטנציאל תשואה גבוה לטווח הארוך– כגון המסלולים המנייתיים. לעומתם, יש מסלולים שמשקיעים שיעור גבוה מהנכסים שלהם באפיקים פיננסיים שהסיכון בהם נמוך יותר, ובהתאם פוטנציאל התשואה בהם נמוך יותר. אדם אשר הפסד זמני בהשקעה עלול להדיר שינה מעיניו, יכול להיות שיעדיף אפיק תנודתי פחות.

ההערכות שלכם כמשקיעים:

יש משקיעים שמאמינים יותר בניהול השקעות אקטיבי, שבו מנהל ההשקעות בוחר את ניירות הערך בהתאם למדיניות ההשקעה של הקופה, ויש שמעדיפים קופה בניהול פאסיבי, שעוקבת אחר הביצועים של מדדים מסוימים. יש משקיעים שמאמינים יותר בפוטנציאל של הכלכלה הישראלית ולעומתם כאלה שסבורים כי הכלכלה האמריקאית או הגלובלית צפויות לצמוח יותר מהר ויכולים להעדיף מסלול שעיקר נכסיו מושקע בחו"ל.

התשואות: באתר גמל-נט תוכלו למצוא את תשואות כל קופות הגמל להשקעה ולהשוות את הביצועים של המנהלים השונים. חשוב להשוות בין קופות במסלולים דומים ולא, נניח, בין קופה מנייתית לקופה במסלול כללי או במסלול אג"ח.

מומלץ לבדוק תשואות לטווחים בינוניים וארוכים של 3, 5 ואף 7 שנים. כך תקבלו תמונה רחבה יותר על פעילות מסלול ההשקעה לאורך זמן. בנוסף, תשואות טובות לאורך זמן הן אינדיקציה לניהול השקעות מקצועי לאורך זמן. תשומת הלב לכך שתשואות העבר אינן מצביעות על תשואות העתיד.

דמי הניהול: תקרת דמי הניהול בקופת גמל להשקעה עומדת על 1.05% מהצבירה (במונחים שנתיים) ועד 4% מההפקדות. טרם הצטרפות, קבלו הצעות מכמה גופים והשוו ביניהן, יחד עם שאר הפרמטרים לעיל. לעתים ניתן לקבל הטבה בדמי הניהול עקב השתייכות לארגון עובדים או מועדון לקוחות מסוים, וגם במו"מ פרטני, כאשר במקרה זה, ככל שסכום החיסכון גבוה יותר, כך גדל הסיכוי להטבה בדמי הניהול.

אפשר להתייעץ עם בעל רישיון בענף פנסיוני לקבלת המלצה על כדאיות החיסכון.

שאלות תשובות - קופת גמל להשקעה


    

קופת גמל להשקעה היא מכשיר חיסכון המנוהל על ידי בית השקעות או חברת ביטוח, אשר הייחוד שלו הוא בכך שהוא יכול לשמש לתכלית כפולה: מצד אחד, הוא יכול לשמש כרובד נוסף של חיסכון לפנסיה (עם הטבת מס נלווית) ומצד שני, הוא יכול לשמש ככסף זמין למשיכה בכל עת ולכל מטרה, לבחירת החוסך.

הכספים נזילים וניתנים למשיכה בכל עת כסכום חד פעמי, כאשר בעת המשיכה נגבה מס רווחי הון בשיעור 25%  מהרווח הריאלי. מי שיבחר לאחר גיל 60 למשוך את הכספים כקצבה, באמצעות העברתם מקופת הגמל להשקעה לקופת גמל שמשלמת קצבה (קרן פנסיה או קופת ביטוח), ייהנה מפטור ממס זה.

כל אדם, בכל גיל, יכול להפקיד לקופות גמל להשקעה עד 76,449 ₪ בשנה (נכון לשנת 2023). לדוגמה, משפחה הכוללת הורים ושני ילדים יכולה להפקיד 305,796 שקל בשנה ב-4 קופות. כספי הקטין מופקדים על-ידי הוריו על שמו, וההורים רשאים לנהלם עד להגיעו לבגרות. ההפקדה לקופת הגמל יכולה להיות חד-פעמית או חודשית.

להצטרפות לקופת גמל להשקעה של אנליסט, ניתן למלא בקשת הצטרפות דרך אתר החברה בלינק הזה  או לפנות למערך המכירות בטלפון *4993. ההפקדה יכולה להיות בסכום חד פעמי, במספר הפקדות ואף בהפקדה חודשית. ניתן לנייד את הכסף ממסלול אחד למסלול לאחר, ללא צורך בתשלום מס רווחי הון

בהחלט. כל אדם בכל גיל יכול לחסוך בקופת גמל להשקעה לכל טווח זמן - קצר, בינוני או ארוך - עד לתקרה השנתית שנקבעה (ילדים מגיל 0 עד גיל 18 יכולים להפקיד כספים על שמם באמצעות הוריהם). מגוון מסלולי החיסכון בקופת גמל להשקעה מאפשר לכל אדם לבחור את המסלול המתאים לצרכיו, לאופיו ולתפיסותיו כמשקיע.

קופת גמל להשקעה יכולה לשמש לחיסכון לכל מטרה ולכל טווח זמן.  היא יכולה להוות רובד נוסף של חיסכון לפנסיה (עם הטבת מס נלווית) או כסף זמין למשיכה בכל עת ולכל מטרה (כפוף לתשלום מס רווח הון). היא מאפשרת למי שמעוניין להגדיל את החיסכון עבור הילדים (בנוסף להפקדה לחיסכון לכל ילד) או הנכדים. מי שיבחר לאחר גיל הפרישה להעביר את הכסף לקופת גמל שממנה ניתן למשוך את הכסף רק כקצבה, יהנה מפטור ממס רווחי הון, העומד כיום על 25%.

 

למרות השם הדומה, מדובר במוצרים שונים לחלוטין. קופת גמל לחיסכון, תגמולים ופיצויים היא מכשיר חיסכון ארוך טווח המיועד לחיסכון לפנסיה עבור שכירים ועצמאים. הכספים מיועדים למשיכה כקצבה חודשית לאחר היציאה לגמלאות, וניתן למשוך ממנה כספים כסכום חד פעמי רק לאחר גיל 60 ורק לאחר שהסכום שנצבר מבטיח תשלום קצבה מינימלית כפי שנקבע. זאת, בשונה מקופת גמל להשקעה, שהכספים בה ניתנים למשיכה בכל עת. בקופת גמל להשקעה יש תקרת הפקדה שנתית ובקופת גמל לקצבה אין הגבלת הפקדה, אך הטבות המס מוגבלות בתקרה.

אפשר לנייד קופת גמל להשקעה מחברה מנהלת אחת לאחרת או ממסלול אחד למסלול אחר באותה חברה על ידי הגשת בקשה לחברה שאליה רוצים להעביר את הכספים . ניתן לנייד את הכספים ללא תשלום מס רווחי הון במועד הניוד. ניוד הכספים מוגבל במקרים מסוימים, כגון הטלת עיקול על הכספים או קיומה של יתרת הלוואה בקופה, שלא נפרעה. לניוד קופת גמל לאנליסט לחצו כאן, או לפנות למערך המכירות בטלפון *4993.

ניתן לבצע הפקדה חד פעמית או חודשית בדרך של העברה בנקאית, הרשאה לחיוב חשבון או תשלום בהמחאה. לניוד קופת גמל לאנליסט לחצו כאן, או לפנות למערך המכירות בטלפון *4993.

 

קופות הגמל להשקעה מציעות מגוון מסלולים המתמחים באפיקי השקעה שונים, הנבדלים זה בזה ברמת הסיכון ובהתאם, גם בפוטנציאל התשואה. הבדל נוסף בין מסלולי ההשקעה עשוי להיות אופי ניהול הכסף - אקטיבי או פאסיבי, הפיזור הגיאוגרפי של הנכסים שבהם משקיעה הקופה ועוד. באנליסט, למשל, אפשר לבחור במסלול כללי, מסלול מנייתי, מסלול שעוקב אחרי מדד s&p-500, מסלול חו"ל, מסלול אג"ח, מסלול שקלי לטווח קצר, ועוד.

ניתן לעקוב אחר הכספים שלכם בכל עת דרך האזור האישי באתר החברה המנהלת וכן באמצעות עיון בדו"חות הרבעוניים והשנתיים הנשלחים על-ידי בית ההשקעות בדואר או במייל. כך, לדוגמה, בדו"ח השנתי, הנשלח בכל שנה לקראת סוף מרץ, תוכלו לראות את יתרת הכספים שצברתם עד סוף השנה שהסתיימה, דיווח על כל הפעולות שבוצעו בחשבון (הפקדות, משיכות), התשואה שהושגה, דמי הניהול ששילמתם (בהשוואה לדמי הניהול הממוצעים בקופה) ועוד.

 • ניתן לחסוך בכל גיל (עד לתקרה השנתית המותרת).
 • הכסף נזיל בכל עת.
 • ניתן לבחור בין מגוון מסלולי השקעה בהתאם לצרכי המשקיע ואופיו.
 • ניתן לנייד כספים בין מסלולים או חברות ללא תשלום מס רווחי הון.
 • ניתן להפקיד כספים פעם אחת או כל חודש (כפוף לתקרה השנתית).
 • אופציה לפטור ממס רווחי הון למי שיעביר את הכספים אחרי גיל 60 למוצר פנסיוני המשלם קצבה וימשוך אותם כקצבה ("קצבה מוכרת" בהתאם לתיקון 190 לפקודת מס הכנסה).
 • אפשרות לקבלת הלוואה בריבית נמוכה יחסית לאלטרנטיבות*
 • דמי ניהול נמוכים ככלל בהשוואה למכשירי השקעה אחרים, כגון ניהול תיקי השקעות. תקרת דמי הניהול שנקבעו בתקנות עומדת על עד 4% מההפקדות ועד 1.05% מהצבירה.

אנליסט קופות גמל בע"מ עוסקת בשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולה זיקה למוצרים המנוהלים והמשווקים על ידה. אין באמור דף זה משום ייעוץ או שיווק פנסיוני ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני או ייעוץ מס המתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של כל אדם. *הלוואה תינתן לעמיתי הקרן בלבד בכפוף לתקנון הקרן וההסדר התחיקתי. אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרום חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל. אין במידע על תשואות שהושגו בעבר כדי להצביע על תשואות שתושגנה בעתיד. אין באמור משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי. המידע האמור בכתבה זו נועד למטרות אינפורמטיביות בלבד ולא מהווה מידע מלא וממצה. אנליסט לא תהא אחראית לכל נזק, ישיר או עקיף, שייגרם, אם ייגרם, לקורא ו/או למי מטעמו כתוצאה מהסתמכות על האמור בכתבה זו וכי העושה שימוש במידע כאמור, עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. ט.ל.ח.

מאמרים נוספים

הכירו את הטבות המס על הפקדה לקרן השתלמות עד סוף השנה

למאמר המלא - מס על קרן השתלמות לחצו כאן

חשוב להכיר: היתרונות של קופת גמל להשקעה 

למאמר המלא- יתרונות קופת גמל להשקעה לחצו כאן

לפני שהשנה מסתיימת: טיפים לבחירת קופת גמל להשקעה

לכתבה המלאה - לחצו על הקישור הבא

ניתוח אנליסט: השלכות המלחמה על הכלכלה ועל שוק ההון

למאמר המלא לחצו כאן

מהי בינה מלאכותית יוצרת - ומי מרוויח ממנה

למאמר המלא לחצו כאן

הבינה המלאכותית - הטרנד הלוהט של 2023

למאמר המלא לחצו כאן

צור קשר

השדות המסומנים בכוכבית הם שדות חובה

בהקלקה על הקישור, הריני מאשר/ת לחברה ליצור עמי קשר, לרבות באמצעות שיחת טלפון, כמו כן, הריני מאשר/ת את מדיניות הפרטיות של החברה.