חשוב להכיר: היתרונות של קופת גמל להשקעה

שוק ההשקעות הישראלי מתחלק באופן גס ל-3 חלקים – מוצרי חיסכון לטווח קצר, לטווח בינוני ולטווח ארוך. עם מכשירי החיסכון לטווח קצר נמנים, למשל, פיקדון קצר מועד בבנק, קרן נאמנות (כספית, מחקה או אקטיבית) ועוד. מוצר החיסכון לטווח בינוני הנפוץ והפופולרי ביותר הוא קרן השתלמות; ובחיסכון לטווח ארוך בולטים קרן הפנסיה, קופת הגמל לקצבה וביטוחי המנהלים.

אבל יש רק מוצר אחד שבא לעולם כשמטרתו המוצהרת היא שיתאים גם לטווח קצר, גם לטווח בינוני וגם לטווח ארוך. מדובר בקופת גמל להשקעה – מכשיר חיסכון חדש יחסית, שהגיע לשוק לפני שבע שנים ביוזמת משרד האוצר ומנהל למעלה מ-40 מיליארד שקל במטרה שיוכל לשמש כחיסכון לטווח קצר ובינוני, הניתן למשיכה בכל עת ולכל מטרה (כפוף לתשלום מס רווח הון כדין), אבל עם תמריץ מס לשמר את החיסכון עד גיל 60 ומעלה, על מנת שיוכל לשמש בבוא העת כרובד נוסף של חיסכון לפנסיה. זהו היתרון הבולט ביותר של קופת גמל להשקעה, אבל ממש לא היחיד. במאמר זה נרחיב על היתרונות של קופת גמל להשקעה – וגם על החסרונות שלה.

מהי קופת גמל להשקעה?

מכשיר חיסכון המנוהל על-ידי בתי השקעות או חברות ביטוח, שעונה על צורך כפול: מצד אחד, מקור כסף זמין למשיכה בכל עת ולכל מטרה, ומצד שני, אופציה לשמש כרובד נוסף של חיסכון לפנסיה (עם הטבת מס נלווית). קופת גמל להשקעה עשויה להתאים לכל חוסך, בכל גיל (מגיל 0). ניתן להפקיד לקופת (או לקופות) גמל להשקעה גם סכומים קטנים מאוד (אפילו עשרות שקלים) בהפקדה חד פעמית או חודשית עד לתקרה של 76,450 ש"ח (נכון ל-2023) לאדם לשנה.  בשונה מקרן השתלמות או קרן פנסיה, מעסיקים לא יכולים להפקיד לקופת גמל להשקעה עבור עובדיהם. אין כל חובה לחסוך בקופת גמל להשקעה – אבל יש לכך בהחלט יתרונות משמעותיים.

כאמור, הכספים נזילים (ניתן לפדות אותם או חלקם) בכל עת. עם זאת, במשרד האוצר רוצים לעודד את הציבור לא למשוך את הכסף מקופת הגמל להשקעה לפני הפרישה לגמלאות, וכך להגדיל את הקצבה שתעמוד לרשות החוסך בזקנתו. איך מעודדים? בדרך של הטבת מס: מי שיבחר לאחר גיל הפרישה להעביר את הכסף לקופת גמל שממנה ניתן למשוך את הכסף כקצבה, ייהנה מפטור ממס רווחי הון על הקצבה, העומד כיום על 25%.

 

לעומת זאת, מי שירצה לפדות את הכסף מקופת הגמל להשקעה, ישלם מס רווחי הון של 25% (ריאלי, בניכוי האינפלציה), בדומה למכשירי חיסכון אחרים. נדגיש כי המס משולם רק על הרווח שנוצר מההשקעה, ולא על סכום ההפקדה כולו.  ניוד הקופה ממסלול למסלול או ממנהל אחד לאחר אינו כרוך בתשלום מס רווחי הון.

 

קופת גמל להשקעה- יתרונות


        

בקופת גמל להשקעה ניתן להפקיד בכל גיל (עד לתקרה השנתית המותרת כאמור לעיל), מה שהופך אותה למוצר מעולה לחיסכון של הורים עבור ילדיהם (ואף של סבים וסבתות עבור נכדיהם). בנוסף לחיסכון לכל ילד. הכספים עבור קטין מופקדים על-ידי הוריו על שמו, וההורים רשאים לנהלם עד להגיעו לבגרות. גם סבים וסבתות יכולים להפקיד עבור נכדיהם, במעמד של "מקנה מתנה"

אפשר למשוך את הכספים או חלקם בכל רגע, מבלי לשלם קנס יציאה ובכפוף לתשלום מס רווח הון כדין. הכסף יועבר לחשבון הלקוח בתוך 4 ימי עסקים ממועד הגשת הבקשה. זאת, שונה ממכשירי השקעה אחרים, כמו קרן פנסיה, קרן השתלמות או קופת גמל לקצבה, שבהם קיימות מגבלות שונות על משיכת הכסף (למשל, בקרן השתלמות הכסף נזיל ללא תנאי רק לאחר 6 שנים).

קופות הגמל להשקעה מציעות מגוון מסלולים המתמחים באפיקי השקעה שונים, באופי ניהול הכסף (אקטיבי או פאסיבי) ועוד. באנליסט, למשל, אפשר לבחור במסלול כללי, מסלול מנייתי, מסלול שעוקב אחרי מדד s&p-500, מסלול חו"ל, מסלול אג"ח, מסלול שקלי לטווח קצר, ועוד. חשוב לבחור מסלול השקעה שמתאים לצרכיכם, לאופי שלכם ולמטרת החיסכון.

אפשר להעביר את הקופה ממסלול למסלול או מחברה לחברה מבלי שהמעבר ייחשב אירוע מס. תשלום מס רווחי ההון (25%) מתבצע רק בעת משיכת הכספים כאמור.

ניתן להפקיד כספים פעם אחת, כמה פעמים או אפילו כל חודש (כפוף לתקרה השנתית).

מי שימתין עד אחרי גיל 60 וימשוך את הכספים שנצברו כקצבה באמצעות העברתם למוצר פנסיוני המשלם קצבה, ייהנה מפטור ממס על הקצבה המשתלמת ("קצבה מוכרת" בהתאם לתיקון 190 לפקודת מס הכנסה).

ניתן לקבל הלוואה כנגד הכספים המופקדים בקופת הגמל להשקעה, בריביות הנחשבות לנמוכות ביחס לאלטרנטיביות אחרות הקיימות בשוק (הכספים המופקדים בקופה משמשים בטוחה עבור הלווה).

תקרת דמי הניהול שנקבעו בתקנות ככלל נמוכה בהשוואה למכשירי השקעה אחרים המציעים נזילות בכל עת, כגון תיקי השקעות או קרנות נאמנות. לעתים ניתן לקבל הטבה בדמי הניהול עקב השתייכות לארגון עובדים או מועדון לקוחות מסוים, וגם במו"מ פרטני, כאשר במקרה זה, ככל שסכום החיסכון גבוה יותר, כך גדל הסיכוי להטבה בדמי הניהול

קופת גמל להשקעה יכולה להתאים לחיסכון לכל צורך - רכישת דירה, שיפוץ, טיול, חיסכון לילדים, חיסכון לפרישה וכדומה. עם זאת, רק מי שיבחר לחסוך את הכסף לפרישה וימשוך את הכספים כקצבה לאחר גיל 60 באמצעות העברתם לקופת גמל לקצבה ייהנה מפטור ממס רווחי הון.

בקופת גמל להשקעה אפשר להשקיע גם סכומים קטנים, מה שהופך אותה למתאימה לכל אדם בכל רמת הכנסה.

תשואות קופות הגמל להשקעה מתפרסמות באופן שוטף באתר גמל-נט של  משרד האוצר. ניתן להשוות את תשואות קופת הגמל שלכם לקופות בעלות מאפיינים דומים (באותו מסלול).

קופת גמל להשקעה - חסרונות


        

התקרה עומדת על 76,450 שקל לשנה (נכון ל-2023) לאדם בכל קופות הגמל להשקעה שעל שמו.

בשונה ממוצרי חיסכון לטווח בינוני וארוך, כמו קרן השתלמות, קרן פנסיה או קופת גמל לקצבה – קופת גמל להשקעה לא מקנה הטבות מס בעת ההפקדה, אלא רק במשיכה כקצבה (לאחר גיל 60). 

קופת גמל להשקעה מיועדת לחיסכון, בשונה ממוצרי חיסכון פנסיוני, כגון קרן פנסיה או ביטוח מנהלים, הכוללים גם מרכיב ביטוח למקרה של אובדן כושר עבודה או מוות.

ככל מוצר חיסכון, המשקיע בנכסים פיננסיים הנסחרים בבורסה, גם קופת גמל להשקעה עשויה להיות חשופה לסיכוני ההשקעה בשוק ההון.

מהם היתרונות והחסרונות של קופת גמל להשקעה, בהשוואה למוצרי חיסכון אחרים?

בבואכם להחליט האם להשקיע את כספכם בקופת גמל להשקעה, חשוב להכיר גם את היתרונות והחסרונות שלה בהשוואה למוצרי חיסכון אחרים.

 

השוואה בין קופת גמל להשקעה למוצרי חיסכון אחרים

החסרון העיקרי של קופת גמל להשקעה בהשוואה למוצר זה
היתרון העיקרי של קופת גמל להשקעה בהשוואה למוצר זה
המוצר
תקרת הפקדה שנתית
אופציה לפטור ממס רווחי הון למי שימשוך את הכספים שנצברו כקצבה באמצעות העברתם למוצר פנסיוני המשלם קצבה.
מוצרי חיסכון אחרים הנזילים בכל עת – תיק השקעות מנוהל, קרן נאמנות או פוליסת חיסכון
הטבות מס פחותות: קרן השתלמות מעניקה הטבות מס משמעותיות בהפקדה (עד לתקרה השנתית) ולאחר 6 שנים ניתן למשוך ממנה כספים בפטור ממס רווחי הון.  בקופת גמל להשקעה אין הטבת מס בהפקדדה והפטור ממס רווחי הון ניתן רק לאחר גיל 60 במשיכת קצבה
-החיסכון נזיל מהיום הראשון, בעוד שקרן השתלמות נזילה רק לאחר 6 שנים מההפקדה הראשונה
-ניתן לחסוך מגיל 0, בעוד שקרן השתלמות נגישה רק לעצמאים ולחלק מהעובדים השכירים
קרן השתלמות
היתרון העיקרי של קופת גמל לקצבה על קופת הגמל להשקעה הוא הטבות המס שהיא יכולה להעניק לעצמאים בעת ההפקדה (ובמידה שהעצמאי לא ניצל את מלוא ההטבה במסגרת חובת ההפקדה השנתית לקופת גמ לקצבה המוטלת עליו מכוח הדין)
-החיסכון בקופת גמל להשקעה נזיל בכל עת. זאת, בעוד שהכספים הנצברים בקופת גמל לקצה מיועדים למשיכה כקצבה חודשית לאחר היציאה לגמלאות
-מקופת גמל להשקעה ניתן למשוך כספים בסכום חד פעמי. זאת, בעוד שבקופת גמל לקצבה ניתן למשוך כספים כסכום חד פעמי רק לאחר גיל 60 ורק לאחר שהסכום שנצבר מבטיח תשלום קצבה בסכום מינימלי כפי שנקבע
קופת גמל לחיסכון, תגמלוים ופיצויים(במעמד עצמאי)

 

ההיתרונות של קופות גמל להשקעה הפכו אותן למוצר חיסכון מבוקש בקרב קהלים רחבים, שהבינו את היתרונות הגלומים במוצר חיסכון שזמין לכולם ומאפשר לחסוך לכל מטרה ולמשוך את הכסף בכל עת(בניכוי מס כאמור), עם "בונוס" למתמידים: פטור ממס בעת משיכה כקצבה לאחר גיל 60.

אנליסט קופות גמל בע"מ עוסקת בשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולה זיקה למוצרים המנוהלים והמשווקים על ידה. אין באמור דף זה משום ייעוץ או שיווק פנסיוני ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני או ייעוץ מס המתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של כל אדם.משיכת כספים הונית מקופת הגמל כפופה לתשלום מס רווח הון כדין ותתבצע בתוך 4 ימי עסקים ממועד קבלת בקשה מלאה ותקינה. ככל שהמועד נופל על אחד משלושת ימי העסקים הראשונים בחודש, הפעולה תתבצע ביום העסקים הרביעי באותו החודש. *הלוואה תינתן לעמיתי הקרן בלבד בכפוף לתקנון הקרן וההסדר התחיקתי. אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרום חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל. אין במידע על תשואות שהושגו בעבר כדי להצביע על תשואות שתושגנה בעתיד. המידע האמור בכתבה זו נועד למטרות אינפורמטיביות בלבד ולא מהווה מידע מלא וממצה. אנליסט לא תהא אחראית לכל נזק, ישיר או עקיף, שייגרם, אם ייגרם, לקורא ו/או למי מטעמו כתוצאה מהסתמכות על האמור בכתבה זו וכי העושה שימוש במידע כאמור, עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. אין באמור משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי. ט.ל.ח.

 

 

מאמרים נוספים

הכירו את הטבות המס על הפקדה לקרן השתלמות עד סוף השנה

למאמר המלא לחצו כאן

קופת גמל להשקעה - מהי ולמי היא מתאימה

למאמר המלא -לחצו כאן

הפרמטרים החשובים בבחירת קופת גמל להשקעה

למאמר המלא- לחצו כאן

לפני שהשנה מסתיימת: טיפים לבחירת קופת גמל להשקעה

לכתבה המלאה - לחצו על הקישור הבא

ניתוח אנליסט: השלכות המלחמה על הכלכלה ועל שוק ההון

למאמר המלא לחצו כאן

מהי בינה מלאכותית יוצרת - ומי מרוויח ממנה

למאמר המלא לחצו כאן

הבינה המלאכותית - הטרנד הלוהט של 2023

למאמר המלא לחצו כאן

צור קשר

השדות המסומנים בכוכבית הם שדות חובה

בהקלקה על הקישור, הריני מאשר/ת לחברה ליצור עמי קשר, לרבות באמצעות שיחת טלפון, כמו כן, הריני מאשר/ת את מדיניות הפרטיות של החברה.