שקט, מרוויחים: המניות שמזנקות עקב ההסלמה הביטחונית בעולם

מאי 2024

מלחמת רוסיה-אוקראינה והמלחמה במזרח התיכון הובילו למרוץ חימוש בעולם, והמרוויחות הגדולות הן התעשיות הביטחוניות * איך אפשר להיחשף לסקטור הביטחוני, מיהן החברות הישראליות שכדאי לשים לב אליהן והאם גם אחרי העליות, המגזר עדיין אטרקטיבי

בחודש שעבר עצרו אזרחי ישראל את נשימתם, לקראת המתקפה הצבאית הישירה הראשונה אי פעם של איראן כנגד המדינה. גם בעולם עקבו בדאגה אחר ההסלמה הביטחונית החמורה ולא מעט מדינות השתתפו במאמץ (המוצלח) לבלום את המתקפה. זו היתה עוד עליית מדרגה בהרעה הנמשכת ביחסים הבינלאומיים בשנים האחרונות, ובעיקר מאז הפלישה של רוסיה לאוקראינה, בפברואר 2022, אך גם בעקבות המתיחות הגוברת במזרח אסיה וכמובן במזרח התיכון.

הסיוע שמדינת ישראל קיבלה בהתמודדות עם המתקפה האיראנית, כמו גם התמיכה שאוקראינה מקבלת ממדינות המערב, לא נובע רק מתחושת סולידריות אלא מחשש אמיתי של מדינות רבות כי הן עלולות להיות הקורבן הבא של מתקפה איראנית או רוסית. החשש הזה גם מוביל אותן להתחמש באופן מוגבר, והמרוויחות הגדולות מכך הן, כמובן, החברות הביטחוניות בארץ ובעולם. ביקשנו מהאנליסט דניאל בן עמרם ממחלקת המחקר של Analyst להרחיב על הפריחה שממנה נהנות החברות הביטחוניות – ואיך המשקיעים יכולים להיחשף אליהן.

2023 הייתה שנת שיא בהצטיידות צבאית בעולם

נתחיל מקצת מספרים: "לפי נתונים שפרסם לאחרונה SIPRI, המכון הבינלאומי לחקר השלום בסטוקהולם, בירת שוודיה – ההוצאה העולמית על צרכי צבא גדלה ב-6.8% ב-2023 – העלייה השנתית החדה ביותר מאז החל המכון לפרסם נתון זה", אומר בן עמרם. "המגמה של הגדלת ההוצאות הצבאיות נמשכת כבר 9 שנים והולכת ומאיצה, כאשר העלייה החדה ביותר נרשמה באירופה, אסיה, אוקיאניה והמזרח התיכון. המדינות המובילות בהוצאה הצבאית הן ארה"ב, מדינות נאט"ו (לא כולל ארה"ב), סין, מדינות המפרץ הפרסי, רוסיה, הודו, יפן ומדינות דרום מזרח אסיה.

"כל זה מתבטא, כמובן, בהזמנות מהחברות הביטחוניות ובביצועי המניות שלהן: מניות סקטור הביטחון והחלל (Aerospace & Defense) הנסחרות במדד S&P-500, המרכז את 500 המניות המובילות בבורסה האמריקאית, עלו בכ-31% מתחילת פברואר 2022 (החודש בו החלה מלחמת רוסיה-אוקראינה), לעומת עלייה של 18% לכל מדד ה-S&P500. גם אם מסתכלים על ביצועי מניות הסקטור מאז ה-7 באוקטובר, רואים שהוא עלה בכ-32%, לעומת עלייה של 21% למדד S&P-500 (הנתונים נכונים ל-6.5.24). בין המניות הביטחוניות הבולטות במדד אפשר למנות את ג'נרל אלקטריק, RTX (לשעבר רית'און),לוקהיד מרטין, ג'נרל דיינמיקס ועוד".

ומה עם התעשיות הביטחוניות הישראליות?

"כמובן שגם הן מרוויחות מהמגמה. כך, לדוגמה, ההישגים של כיפת ברזל (מתוצרת רפא"ל) ומערכת החץ (מתוצרת תעשייה אווירית) לא נעלמים מעיני המדינות בעלות הברית של ישראל. תע"א דיווחה באחרונה כי הרבעון הראשון של 2024 היה הרווחי ביותר בתולדותיה, עם זינוק של 48% בצבר ההזמנות. עם זאת, תע"א ורפא"ל לא נסחרות כיום בבורסה, אך תעשייה אווירית עשויה לנצל את המומנטום החיובי ולבצע הנפקת מניות ראשונית (IPO) בטווח הזמן הקרוב".

המניה שזינקה פי 10 בשנתיים

אז איזה חברות ביטחוניות ישראליות נסחרות בבורסה ויכולות להיות מעניינות להשקעה? "אחת המניות החמות ביותר בבורסת ת"א בשנים האחרונות היא מניית נקסט ויזן, שמייצרת ומשווקת מערכות מיוצבות של מצלמות לכלי לחימה יבשתיים ובעיקר אוויריים (מל"טים). נקסט ויז'ן הונפקה ביוני 2021 לפי שווי חברה של 423 מיליון ₪ (אחרי הגיוס), וכיום נסחרת בכ-4.5 מיליארד ₪ – יותר מפי 10! הביקוש למצלמות ולמייצבים למל"טים עלה דרמטית בעקבות השימוש בהם במלחמת רוסיה-אוקראינה וכנגד ישראל, לצד ההגבלות שהטילו ארה"ב ומדינות נוספות על רכישות מיצרנים סיניים. המערכות של נקסט ויז'ן משלבות באופן מוצלח בין 3 הפרמטרים החשובים ביותר במצלמות למל"טים – איכות הצילום, משקל המצלמה והמייצב שלה (המשקל משליך על מהירות המל"ט ועל קצב ההתקדמות שלו ומכאן חשיבותו) והמחיר", מסביר בן עמרם.

"מאז ההנפקה, נקסט ויז'ן עוקפת מדי שנה את יעדי הצמיחה במכירות שלה, שהם שאפתניים מלכתחילה – כ-70% צמיחה שנתית, והיא צפויה לעקוף את היעד הזה גם ב-2024. מבנה ההוצאות של החברה מצומצם – היא מעסיקה עשרות עובדים בלבד, מוכרת לחברות ביטחוניות אחרות, לחברה כרית מזומנים עבה ואין לה חובות פיננסיים – ולכן היא גם רווחית מאוד: למעלה מ-50% מההכנסות מגיעות לשורת הרווח הנקי. סימן השאלה העיקרי בנוגע אליה נוגע לצורך שלה לרכוש חברה סינרגטית שפועלת בארה"ב כדי למכור לשוק האמריקאי. החברה מחפשת יעד לרכישה למעלה משנתיים, בינתיים ללא הצלחה.

"חברה אחרת שנהנית גם היא מהביקוש הגובר לרכש ביטחוני היא אלביט מערכות, התעשייה הביטחונית הישראלית הגדולה ביותר הנסחרת בבורסה (בתל אביב ובניו יורק), ששווי השוק שלה מגיע לכ-37 מיליארד ₪. אלביט נהנית מעלייה משמעותית בצבר ההזדמנות, שהסתכם בסוף 2023 בכ-18 מיליארד דולר ורובו מגיע ממדינות זרות. אלביט נהנית מארסנל רחב של מוצרים, הכולל מערכות אוויריות, יבשתיות, ימיות, טילים, מל"טים, מערכות לנגמ"שים ועוד. מפברואר 2022, המניה עלתה בלמעלה מ-44%. דווקא מאז 7.10 היא עלתה בכ-6% בלבד. מה שמפריע לביצועי המניה בטווח הקצר הוא שהעלייה בצבר ההזמנות לאו דווקא מתורגמת לשיפור ברווחיות".

"חברות ביטחוניות נוספות שנהנו מהעלייה ברכש הביטחוני הן מניות של חברות קטנות יחסית כמו אימקו, ארית ואירודיום. מניותיהן עלו בכ-224%, 134% ו-175%, בהתאמה ב-12 החודשים האחרונים. אימקו, למשל, מייצרת מוצרי חשמל ואלקטרו-מכניקה לצרכים צבאיים ונסחרת לפי שווי שוק של 170 מיליון ₪. מדובר בחברה ותיקה מאוד שהלקוח הגדול שלה הוא משרד הביטחון, מה שמוביל לעיתים לבעיה בהון החוזר, בשל תנאי התשלום הנהוגים בהסכמים עם המדינה, שמאלצים אותה לעיתים להיעזר במסגרות אשראי, שהריביות עליהן גבוהות בסביבת הריבית הנוכחית. ב-2023 החברה רשמה רווח נקי של 6 מיליון ₪ על הכנסות של 265 מיליון ₪ (רמת רווחיות נמוכה, בין היתר בשל הפסד מפעילות מופסקת). אינקו דיווחה לאחרונה על הזמנה גדולה ממשרד הביטחון, בהיקף של כ-300 מיליון ₪ עד 2023. אם האיום של ארה"ב להקשיח את תנאי האספקה של נשק ביטחוני יתממש, חברות מסוג זה עשויות ליהנות מכך. חברות נוספות מתתי מגזרים שונים הנהנות מהגאות במגזר הביטחוני הן אס.טי.ג'י, סקופ, מנדלסון ואף חברות מענף ה-IT המפתחות לחברות במגזר הביטחוני אמצעי לחימה/הגנה מבוססים בשילוב של תוכנה וחומרה".

האם התמחורים של נקסט ויז'ן ואלביט מערכות עדיין אטרקטיביים, אחרי העליות שרשמו?

"נקסט ויזן נסחרת במכפיל רווח 20 לשנת 2024 – זהו מכפיל לא נמוך אבל גם לא מאוד גבוה, אם לוקחים בחשבון שהחברה צומחת בלמעלה מ- 70% בשנה. בסך הכל, התמחור שלה מאוד סביר בהסתכלות לשנה הקרובה, אך מעבר לכך, הרבה תלוי בשאלה האם תצליח לשמור על קצבי הצמיחה הגבוהים גם בשנים 2025-2026. התשובה לכך טמונה בין היתר בשאלה אם תצליח לרכוש חברה שתעניק לה דריסת רגל בשוק האמריקאי ומתי, לצד השאלה של קצב צמיחת הענף בו החברה פועלת. אם לא תצליח לשמור על קצבי הצמיחה, לא מן הנמנע שנראה תיקון משמעותי במניה.

"אלביט היא, כמובן, סיפור אחר לגמרי. מדובר באחת החברות הגדולות בבורסה בתל-אביב והיא עשויה להיות אופציה ראויה למשקיעים שמעוניינים להיחשף לסקטור הביטחוני בפרט, ולסקטורים דפנסיביים בכלל. בתקופה של חוסר ודאות כפי שאנו חווים היום, הרבה משקיעים מעוניינים להחזיק חלק מהתיק בסקטורים דפנסיביים, שנהנים מביקושים קשיחים יחסים ורגישים פחות לשינויים בסביבה הכלכלית".

נשמח לעמוד לרשותך בכל דבר ועניין בטלפון ובאימייל analyst@analyst.co.il |*6646| אין באמור כדי להוות ייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או פנסיוני ו/או ייעוץ מס או תחליף לייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או פנסיוני ו/או ייעוץ מס המתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של כל אדם. המידע שמופיע לעיל הינו מידע תמציתי בלבד ואין בו כדי למצות או להוות תחליף להוראות הדין, רשות מוסמכת או נהלי החברה, כפי שהיו מעת לעת. האמור לעיל כולל הערות, אומדנים ו/או תחזיות ומידע אח המתייחסים לאירועים ו/או לעניינים עתידיים, שהתממשותם אינה ודאית והינם מידע צופה פני עתיד, כהגדרתו בחוק ניירות ערך, תשכ"ח – 1968. קורא מסמך זה אינו יכול להניח כי הסתמכות על המסמך או שימוש בו יצרו עבורו רווחים. אין באמור משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי. אנליסט אי.אמ.אס שרותי ניהול השקעות בע"מ ו/או חברה הקשורה למי מהן, במישרין ו/או בעקיפין, וכן כל בעל שליטה, נושא משרה ועובד במי מהן אינם אחראים לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות נזק ישיר ו/או עקיף, שיגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה או משתמש בו, כולו או חלקו. מסמך זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקה, רכישה או מכירה של נייר ערך ו/או נכס פיננסי ו/או לביצוע כל עסק בהם ו/או ביצוע עסקה במוצר פנסיוני. כל הזכויות, לרבות זכויות הקניין הרוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות לחברות קבוצת אנליסט, לאחת מהן או יותר, ואין לעשות בו כל שימוש, לרבות להפיצו להעתיקו, ללא קבלת אישור מראש ובכתב. המידע המובא במסמך אינו מתיימר להיות ממצה ו/או מקיף והינו כללי ואינפורמטיבי בלבד. הודעה זו נשלחת אליך בתוקף היותך לקוח במאגר הלקוחות של אנליסט אי.אם.אס – שירותי ניהול השקעות בע”מ ( (700042232 ו/או אנליסט קופות גמל בע"מ (700064857, 700064856, 1092873) ו/או אנליסט ניהול תיקי השקעות בע"מ (214054) ובהתאם להוראות חוק הגנת הפרטיות, תשמ”א .1981 – אנליסט אי.אם.אס שירותי ניהול השקעות בע”מ .מגדל אלרוב, שדרות רוטשילד 46, ת"א 6688312. ט.ל.ח.

הצטרפות דיגיטלית
הצטרפות
*6646