מהי קופת גמל להשקעה והאם כל אחד יכול להשקיע

מהי קופת גמל להשקעה?

ישראלי המבקש לחסוך או להשקיע את כספו נהנה כיום מאפשרויות בחירה רבות, המספקות מענה לטווח רחב של צרכים, גילאים וסגנונות השקעה. ובכל זאת, נראה שמשהו עדיין היה חסר בנוף הפיננסי המקומי, שכן ב-2016 הודיע משרד האוצר על השקת מכשיר השקעה חדש – קופת גמל להשקעה.

כדי להבין הלכה למעשה מה זה קופת גמל להשקעה ומדוע נוצר צורך בה, נלך כמה שנים אחורה, לשנת 2008, אז נכנס לתוקף תיקון לחוק שביטל את האפשרות להפקיד כספים לקופת גמל לתגמולים, עם הטבת מס בהפקדה, ולמשוך אותם כסכום חד פעמי לאחר 15 שנה. אופציה זו הייתה פופולרית מאוד עד 2008, שכן היא אפשרה לחסוך לפנסיה תוך שמירה על אפשרות להשתמש בכסף לפני הפנסיה, במידה שמתעורר הצורך. אולם תיקון לחוק שנכנס לתוקף ב-2008 פגע בגמישות של קופות הגמל לתגמולים וקבע כי החיסכון יתקבל כקצבה.

המטרה של תיקון החוק הייתה ראויה – לעודד את הציבור לחסוך יותר לפנסיה. אולם כתוצאה מכך, נוצר מחסור בשוק במכשיר חיסכון שיאפשר לכל ישראלי, בכל גיל, לחסוך לטווח בינוני וארוך, מבלי "לנעול" את הכסף לשנים ארוכות ותוך שמירה על האפשרות לפדות את הכסף בכל עת, אם יזדקק לו. כידוע, החיים הם דינמיים ומלאים הפתעות, ולעתים אנחנו זקוקים לסכום כסף גדול – בין אם למטרה משמחת כמו חתונה, שיפוץ או טיול מסביב לעולם ובין אם למטרות פחות משמחות, כמו טיפול בבן משפחה חולה.

כך באה לעולם קופת הגמל להשקעה – מכשיר חיסכון המנוהל על ידי בית השקעות או חברות ביטוח, היכול לשמש כרובד נוסף של חיסכון לפנסיה וגם ככסף זמין למשיכה בכל עת ולכל מטרה (כפוף לתשלום מס רווח הון כדין), לבחירת החוסך.

כדי להבין יותר לעומק מהי קופת הגמל להשקעה, למי היא מתאימה, מהם היתרונות והחסרונות שלה ואיך מתבצעת הצטרפות לקופת גמל להשקעה, הכנו עבורכם מדריך קצר.

מהם המאפיינים של קופת גמל להשקעה?

קופת גמל להשקעה מאפשרת לכל אדם, בכל גיל, להפקיד אליה סכום שנתי, שעומד נכון לשנת 2024 על עד 79,005 ₪ לאדם. לדוגמה, משפחה בת 4 נפשות – הורים ושני ילדים – יכולה להפקיד 316,020 ₪ בשנה ב-4 קופות, כאשר כל קופה שייכת לאחד מבני המשפחה (השיוך מתבצע לפי מספר תעודת זהות). הכספים עבור הקטין מופקדים על ידי הוריו על שמו, וההורים רשאים לנהלם עד להגיעו לבגרות (במקרה זה וככלל, תתבקש חתימה של אחד ההורים לפתיחת הקופה, אך אם יבקשו לבצע פעולה של משיכת הכספים או ניוד לקופה אחרת תתבקש, ככלל, חתימה של שני ההורים לביצוע הפעולה).

לא רק הורים יכולים להפקיד עבור ילדיהם, גם סבים וסבתות יכולים להפקיד עבור נכדיהם, במעמד של "מקנה מתנה". במקרה זה יש להגדיר מורשים לפעול בחשבון בעת פתיחת הקופה, ולא ניתן לשנות או לעדכן את זהותם לאחר מכן. הפתרון של "מקנה מתנה" מהווה פתרון גם להורים גרושים ומונע צורך בחתימת שני ההורים כתנאי לביצוע פעולות בקופה לטובת הילד.

מי שלא יכולים להפקיד לקופת גמל להשקעה הם מעסיקים. זאת, בשונה ממכשירי חיסכון מוכרים אחרים כגון קרן פנסיה או קרן השתלמות, שמעסיקים יכולים (במקרה של קרן פנסיה – אף חייבים) להפקיד להם כספים.

איך אפשר להפקיד לקופת גמל להשקעה?

להצטרפות לקופת גמל להשקעה של אנליסט, ניתן למלא בקשת הצטרפות דרך אתר החברה בקישור הנ"ל או לפנות למערך המכירות בטלפון 4993*. ההפקדה יכולה להיות בסכום חד פעמי, במספר הפקדות ואף בהפקדה חודשית. הגמישות הרבה שמאפיינת את קופת הגמל להשקעה באה לידי ביטוי גם באפשרות לנייד את הכסף ממסלול אחד למסלול לאחר, ללא צורך בתשלום מס רווחי הון.

איך ומתי ניתן למשוך כספים מקופת גמל להשקעה?

כאמור, אחד המאפיינים המובהקים של קופת גמל להשקעה הוא העובדה שהכסף נזיל וניתן למשוך בכל עת את כולו או את חלקו (הכסף מועבר לחשבון הבנק של הלקוח בתוך 4 ימי עסקים ממועד הגשת הבקשה). אין כל הגבלה על סכום המשיכה או על תדירות המשיכות. עם זאת, למועד המשיכה יש השפעה על תשלומי המס הנגבים בעת המשיכה, כפי שיפורט בהמשך. ניתן להורות על משיכת כספים באופן דיגיטלי דרך אתר אנליסט.

במקרה של פטירת החוסך, לא עלינו, הכספים ניתנים למשיכה על ידי המוטבים שהגדיר בחשבון או על ידי היורשים החוקיים בהתאם להוראות תקנון הקופה.

אילו הטבות מס מעניקה קופת גמל להשקעה?

זוכרים שקופת גמל להשקעה יכולה לשמש גם כרובד נוסף של חיסכון לפנסיה וגם כחיסכון זמין בכל עת ולכל מטרה? אז במשרד האוצר רוצים לעודד את הציבור להתאפק ולא למשוך את הכסף לפני הפרישה לגמלאות, וכך להגדיל את הקצבה שתעמוד לרשות החוסך בזקנתו. איך מעודדים? בדרך של הטבת מס: מי שיבחר לאחר גיל הפרישה להעביר את הכסף לקופת גמל שממנה ניתן למשוך את הכסף רק כקצבה, יהנה מפטור ממס רווחי הון, העומד כיום על 25%.

לעומת זאת, מי שירצה לפדות את הכסף מקופת הגמל להשקעה, ישלם מס רווחי הון של 25% (ריאלי, כלומר – בניכוי האינפלציה), בדומה למכשירי השקעה אחרים. חשוב להדגיש כי המס משולם רק על הרווח שנוצר מההשקעה, ולא על סכום ההפקדה כולו. כך, למשל, אם העמית הפקיד 100,000 שקל וכעת יש בקופה 120,000 שקל, בעת משיכת כל הסכום הוא ישלם מס של 25% על 20 אלף שקל – הרווח שנוצר במהלך התקופה.

יתרון מס נוסף של קופת גמל להשקעה הוא שניתן לנייד את הקופה ממסלול למסלול ואף ממנהל אחד לאחר מבלי שניוד הכספים ייחשב אירוע מס המחייב בתשלום מס רווחי הון. במלים אחרות: משלמים מס של 25% על הרווח רק כשמושכים את הכסף, או לא משלמים מס בכלל אם לאחר גיל הפרישה מעבירים את הכספים לקופת גמל שמשלמת קצבה ומושכים הכסף כקצבה ("קצבה מוכרת" בהתאם לתיקון 190 לפקודת מס הכנסה).

אילו מסלולי השקעה עומדים לבחירת המשקיעים בקופות גמל להשקעה ואיך נדע לבחור את המסלול המתאים לנו?

אחרי שהבנו מהם המאפיינים והיתרונות הייחודיים של קופת גמל להשקעה, נותר רק לבחור את מסלול ההשקעה. ככלל, בחירת מסלול ההשקעה מושפעת מכמה פרמטרים, כגון טווח ההשקעה (המועד שבו הוא צפוי להזדקק לכסף), אופיו של המשקיע (עד כמה מוכן לקחת סיכונים), גיל המשקיע ועוד.

המסלולים השונים נבדלים זה מזה באפיקי ההשקעה העיקריים, ברמת הסיכון, ברמת התנודתיות, בחשיפה הגיאוגרפית ועוד. כל אלה מתבטאים בסופו של דבר בפרמטרים מדידים כגון תשואת קופת הגמל ומדד שארפ (מדד מקובל למדידת היחס בין התשואה לבין הסיכון). בבואכם לבחור את המסלול המתאים לכם, חשוב לשים לב גם שהחברה המנהלת את הקופה היא חברה יציבה, ותיקה ובעלת מוניטין וכמובן להשוות את דמי הניהול בין קופות של מנהלים שונים במסלולים דומים.

היסטורית, למסלולי המניות פוטנציאל תשואה גבוה לאורך זמן. עם זאת, מניות נחשבות לנכס ברמת סיכון גבוהה יותר וחשופות יותר לתנודתיות במחיר בטווח הקצר, ולכן אדם שצפוי להזדקק לכסף בטווח קצר, ייתכן שיעדיף להשקיע במסלול שמרני יותר.

גם לגיל יש השפעה על בחירת המסלול, שכן ככל שאדם קרוב יותר ליציאה לפנסיה, כך טווח ההשקעה שלו – המועד שבו הוא צפוי להשתמש בכסף – קרוב יותר.

גם לאופי של המשקיע תפקיד חשוב בבחירת המסלול. אדם אשר הפסד זמני בהשקעה עלול להדיר שינה מעיניו, רצוי שייקח בחשבון גם את תנודתיות מסלול ההשקעה בו הוא מעוניין לחסוך.

המסלולים שבהם ניתן לחסוך בקופת גמל להשקעה של אנליסט הם:

מה ההבדל בין קופות גמל להשקעה לאפיקי השקעה אחרים?

מכיוון שקופת גמל להשקעה היא מכשיר חדש יחסית בשוק הישראלי (הושקה רק ב-2016), לא מעט חוסכים נוטים להתבלבל בינה לבין מוצרים פנסיוניים אחרים. עיקר הבלבול הוא בינה לבין קופות גמל לחיסכון, תגמולים ופיצויים וקרן השתלמות.

קופת גמל לחיסכון, תגמולים ופיצויים- למרות השם הדומה, מדובר במוצר שונה לחלוטין מקופת גמל להשקעה. קופת גמל לחיסכון, תגמולים ופיצויים היא מכשיר חיסכון ארוך טווח המיועד לשמש כחיסכון לפנסיה עבור שכירים ועצמאים. הכספים הנצברים מיועדים למשיכה כקצבה חודשית לאחר היציאה לגמלאות, וניתן למשוך ממנה כספים כסכום חד פעמי רק לאחר גיל 60 ורק לאחר שהסכום שנצבר מבטיח תשלום קצבה בסכום מינימלי כפי שנקבע. זאת, בשונה מקופת גמל להשקעה, שהכספים בה ניתנים למשיכה בכל עת.

קרן השתלמות היא מוצר פנסיוני לטווח בינוני לשכירים ולעצמאים. הכספים המופקדים בקרן השתלמות הופכים לניזלים וניתנים למשיכה הונית ללא מס (בכפוף לתקרה) לאחר שש שנים ממועד ההפקדה הראשונה.

למדריך מה עדיף פוליסת חיסכון או קופת גמל להשקעה לחצו

קופת גמל להשקעה, קופת גמל רגילה וקרן השתלמות – מצא את ההבדלים

קופת גמל להשקעהקופת גמל לחיסכון, תגמולים ופיצוייםקרן השתלמות
מי מפקידהחוסך. לקטין – ההורים או בני משפחה אחרים (במעמד "מקנה מתנה")שכירים – החוסך והמעסיק

הפקדה במעמד עצמאי - החוסך
שכירים – החוסך והמעסיק עצמאים (הכנסה מעסק או ממשלח יד) - החוסך
מטרת ההפקדהחיסכון לכל מטרה או רובד חיסכון נוסף לפנסיה, או שילוב ביניהםחיסכון לפנסיהחיסכון לטווח בינוני של 6 שנים. ניתן להשתמש בכסף הפטור ממס גם כרובד נוסף לפנסיה (לאחר מועד הנזילות והעברתם לקופת גמל לקצבה בהתאם לדין).
סכום ההפקדהעד 79,005 אלף שקל בשנה לאדם (נכון לשנת 2024)אין הגבלה, אך הטבות המס מוגבלות בתקרהאין הגבלה, אך הטבות המס מוגבלות בתקרה
משיכת סכום הוניללא הגבלה בכל עתמגיל 60 ומעלה, בתנאי שנצבר סכום המאפשר קצבה מינימלית (ובכפוף לדיני המס)לאחר שש שנים
הטבות מס בעת ההפקדהאיןהטבות מס בהפקדה לשכירים ולעצמאים, עד לתקרה שנקבעההטבות מס בהפקדה לשכירים ולעצמאים, עד לתקרה שנקבעה
הטבת מס רווח הוןלא, אלא אם מעבירים לקופה המשלמת לקצבהכןכן, עד לתקרה שנקבעה

מהם היתרונות של קופת גמל להשקעה?

מהם החסרונות של קופת גמל להשקעה?

כמה שנים לאחר שמשרד האוצר יזם את השקת קופות הגמל להשקעה, כיום כבר ברור שיש להן מקום של כבוד בסל מכשירי ההשקעה של הציבור הישראלי, בזכות היתרון הייחודי שלהן: האפשרות לנהל חיסכון נזיל בכל עת, עם אופציה להפוך אותן לרובד נוסף של חיסכון פנסיוני, תוך קבלת הטבת מס.

אנליסט קופות גמל בע"מ עוסקת בשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולה זיקה למוצרים המנוהלים והמשווקים על ידה. אין באמור בדף זה משום ייעוץ או שיווק פנסיוני ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני או ייעוץ מס המתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של כל אדם. *הלוואה תינתן לעמיתי הקרן בלבד בכפוף לתקנון הקרן וההסדר התחיקתי. אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרום חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל. אין במידע על תשואות שהושגו בעבר כדי להצביע על תשואות שתושגנה בעתיד. אין באמור משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי. המידע האמור בכתבה זו נועד למטרות אינפורמטיביות בלבד ולא מהווה מידע מלא וממצה. אנליסט לא תהא אחראית לכל נזק, ישיר או עקיף, שייגרם, אם ייגרם, לקורא ו/או למי מטעמו כתוצאה מהסתמכות על האמור בכתבה זו וכי העושה שימוש במידע כאמור, עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. ט.ל.ח.

יצירת קשר

בעת שליחת הטופס, הריני מאשר/ת לחברה ליצור עמי קשר, לרבות באמצעות שיחת טלפון, כמו כן, הריני מאשר/ת את מדיניות הפרטיות של החברה.

הצטרפות דיגיטלית
הצטרפות
*6646