ניהול תיקי השקעות בחו"ל

יוני 2024

תיק ההשקעות של הישראלי הממוצע השתנה מאוד במשך השנים. אם בעבר, רוב החיסכון היה מושקע בניירות ערך בבורסה בתל-אביב, בעשור האחרון חלק גדל והולך מהכסף של משקיעים ישראלים מושקע במניות, אגרות חוב, נדל"ן ונכסים אחרים בחו"ל. זאת, על רקע הרצון של המשקיעים להיחשף להיצע ולמגוון רחב יותר של נכסים ומכשירי השקעה ולפזר את ההשקעות על פני שווקים גיאוגרפיים נוספים ולא להתמקד רק בהיצע הנכסים בישראל. המגמה של הסטת כספי משקיעים לניהול השקעות בחו"ל, שהחלה מתוך רצון לגוון ולפזר את תיק ההשקעות, גברה בשנה וחצי האחרונות גם על רקע העלייה באי הוודאות במשק הישראלי – תחילה עקב החשש של חלק מהמשקיעים מהרפורמה המשפטית ובהמשך עקב פרוץ מלחמת חרבות ברזל. אחת הדרכים הפופולריות להגדיל את ההשקעה בשווקים זרים היא באמצעות ניהול תיקי השקעות בחו"ל. מהו תיק השקעות מנוהל בחו"ל ולמי הוא עשוי להתאים? על כך בכתבה שלפניכם.

מהו תיק השקעות המנוהל בחו"ל?

תיק השקעות בחו"ל, ככל תיק השקעות מנוהל אחר – הוא חשבון השקעות שהמשקיע פותח בבנק (או אצל ברוקר בחו"ל) על שמו, מפקיד בו כסף ומעניק למנהל תיקי השקעות מבית ההשקעות שבחר ייפוי כוח להשקיע את הכסף המצוי בחשבון בניירות ערך שונים. מה שמייחד תיק השקעות בחו"ל משאר תיקי ההשקעות המנוהלים הוא שמנהל ההשקעות משקיע עבור הלקוח רק בנכסים הנסחרים בחו"ל – מניות זרות, אגרות חוב של ממשלות זרות, אג"ח של חברות זרות, מטבעות זרים ועוד.

תמהיל הנכסים מותאם לכל לקוח באופן אישי – כמו בכל תיק השקעות מנוהל. לצורך כך, עורך מנהל התיק בתחילת הדרך תהליך בירור צרכים עם המשקיע, במסגרתו הוא לומד להכיר את הצרכים והרצונות שלו, ולאחר מכן הוא פועל לממשם באמצעות ביצוע פעולות בחשבון. בירור צרכי הלקוח בעת פתיחת תיק השקעות בחו"ל יכלול גם היבטים ספציפיים שחשוב לברר בעת פתיחת תיק כזה – כגון, מהי החשיפה של הלקוח להשקעות בחו"ל במוצרי השקעה אחרים שבבעלותו (כגון קופת גמל, קרן השתלמות), במטרה שהחשיפה הכוללת להשקעות בחו"ל בכל המוצרים תותאם לצרכי הלקוח. כמו כן, ייבחנו שאלות כגון האם לפתוח חשבון השקעות בבנק ישראלי או אצל בנק או ברוקר זר, היבטי מיסוי העשויים להיות רלוונטיים בעת השקעה בניירות ערך בחו"ל, ועוד.

במהלך השנים, מנהל ההשקעות עשוי לבצע התאמות בתיק כדי להתאים אותו לשינויים שיחולו במשך הזמן בצרכי הלקוח. הלקוח יכול לעקוב אחר ביצועי התיק באופן שוטף דרך אתר האינטרנט או סניף הבנק או באמצעות דו"חות תקופתיים הנשלחים על-ידי הבנק ובית ההשקעות. הלקוח יוכל למשוך את הכסף (חלקו או כולו) בכל עת (מומלץ לעשות זאת בתיאום ובהתייעצות עם מנהל התיק).

תיק השקעות מנוהל בחו"ל יכול להתאים לכל משקיע שמעוניין להיחשף לניירות ערך זרים ושלרשותו עומד סכום מינימלי שפנוי להשקעה, בהיקף של כמה מאות אלפי שקלים (הסכום משתנה בהתאם לבית השקעות ולבנק שבו מתנהל החשבון). תיק השקעות מנוהל בחו"ל עשוי להתאים גם למי שיש לו חשיפה למט"ח, למשל מי שמנהל עסקים עם גורמים בחו"ל.

לניהול תיק השקעות בחו"ל כמה יתרונות בולטים:

  • פיזור גיאוגרפי: אחד העקרונות הבסיסיים בניהול הסיכונים של תיק השקעות הוא כי רצוי לפזר את הכסף בין מגוון רחב של ניירות ערך (השקעה במגוון מניות ואגרות חוב במקום במניה או איגרת חוב אחת), אפיקי השקעה (שילוב בין מניות, אגרות חוב ואפיקים אחרים), מוצרי השקעה, סקטורים וכדומה. ניהול תיק השקעות בחו"ל תורם גם הוא לפיזור הסיכון בהשקעה, שכן הוא מאפשר להשיג גם פיזור גיאוגרפי – כלומר, השקעה בניירות ערך בשווקים שונים ולא רק בשוק הישראלי. השקעה בכל מדינה טומנת בחובה סיכונים שספציפיים לאותה מדינה – סיכונים להרעה כלכלית (שתשפיע על המטבע המקומי), ביטחונית, רגולטורית (שינויי חקיקה לרעת המשקיע) וכדומה. ישראל אינה יוצאת דופן בכך, כפי שראינו היטב בשנה וחצי האחרונות, שבהן שוק ההון המקומי הפגין ביצועי חסר ביחס לשוקי ההון הגלובליים.
    השקעה באמצעות תיק השקעות בחו"ל מאפשרת להתאים את הפיזור הגיאוגרפי של התיק ב"תפירה אישית" להעדפות הלקוח ולצרכיו, בשונה מהשקעה בחו"ל דרך קופת גמל או קרן השתלמות, למשל, שבהן שיעור ההשקעה בחו"ל הוא זהה לכל המשקיעים בקופה.
  • גיוון התיק בנכסים שלא קיימים בשוק המקומי: ניהול השקעות בחו"ל מאפשר חשיפה להזדמנויות השקעה שלא קיימות בשוק הישראלי – כגון השקעה במניות של ענקיות הטכנולוגיה (גוגל, פייסבוק, אמזון וכו'), אגרות חוב של ממשלת ארה"ב, השקעה בנכסים פיננסיים מתקדמים שלא קיימים בשוק המקומי, ועוד.
  • ניהול מושכל של היבטי המס: השקעה באמצעות תיק השקעות בחו"ל מאפשרת התייחסות מושכלת להיבטי המס העשויים לנבוע מהשקעה בניירות ערך זרים, תוך התייחסות לרגולציה והמיסוי בכל מדינה ולמאפייני הלקוח הספציפי ושאיפה למזעור המס ללקוח.
  • התמחות מקצועית בניהול השקעות גלובליות: השקעה בחו"ל מחייבת היכרות מעמיקה הן עם נכסי ההשקעה והן עם המאפיינים הספציפיים לכל מדינה, לרבות הרגולציה, מערכת המיסוי, מבנה העלויות של הפעילות הפיננסית ועוד. למשקיע באופן עצמאי קשה יותר לרכוש את המומחיות בכל ההיבטים האלה.

 

האם כדאי לנהל תיק השקעות בחו"ל בבנק מקומי או בבנק זר?

התשובה לכך אינה חד משמעית ותלויה בהעדפות ובמאפיינים של כל לקוח. למשל: האם הוא מעוניין שהכסף לא רק יושקע בחו"ל אלא גם יופקד בבנק בחו"ל, האם יש לו אזרחות זרה בנוסף לאזרחותו הישראלית, מהו הסכום הפנוי להשקעה שעומד לרשותו (רף המינימום לפתיחת חשבון השקעות בבנק בחו"ל הוא לרוב גבוה יותר בהשוואה לפתיחת חשבון בבנק ישראלי וגם מבנה העלויות של ניהול התיק שונה) , גובה העמלות וכו'.
באנליסט ניתן לבחור בשתי האופציות – פתיחת חשבון בבנק ישראלי או אצל ברוקר זר. ניתן לבחור בין כמה סוגים של תיקי השקעות בחו"ל:

  • אנליסט ארה"ב ושווקים גלובליים – תיק השקעות במניות ואג"ח הנסחרים בחו"ל.
  • אנליסט AMERICA – תיק השקעות המיועד לתושבי או אזרחי ארה"ב. אנליסט הוא בין בתי השקעות הבודדים בישראל שלהם רישיון ניהול תיקים מטעם רשות ניירות ערך האמריקאית, ה-SEC, המאפשר לנהל השקעות לתושבי ארה"ב, והוא מפוקח על ידה (בנוסף לפיקוח של רשות ניירות ערך הישראלית).
  • תיק השקעות דולרי – תיק השקעות המנוהל בדולרים ואשר מושקע במניות ואגרות חוב דולריות של חברות וסקטורים מובילים, בעיקר בארה"ב. תיק זה שם דגש על מתן מענה ללקוחות פרטיים וארגונים המחפשים פתרונות ליתרות דולריות במעטפת של תיק השקעות, בין היתר על רקע סביבת הריבית הגבוהה בארה"ב.

לאנליסט, מבתי ההשקעות המובילים והוותיקים בישראל, ניסיון רב שנים בניהול תיקי השקעות בחו"ל עבור לקוחות פרטיים, תאגידים ומוסדיים. התיקים מנוהלים בהובלת צוות מנהלי השקעות ואנשי מחקר מקצועיים ומנוסים בניתוח והשקעה בחברות בינלאומיות. מדיניות ההשקעה מותאמת אישית לכל לקוח, בהתבסס על פרופיל הלקוח ומטרותיו ארוכות הטווח. הלקוח מלווה כל העת בשירות איכותי ואישי הניתן ישירות על-ידי מנהל התיק.

ניהול תיק השקעות בחו"ל הוא דרך טובה להשיג פיזור טוב יותר של ההשקעה, עיקרון חשוב בהשקעות בכל תקופה וביתר שאת על רקע אי הודאות המאפיינת את התקופה הנוכחית.

אנליסט הינו בית השקעות העוסק במישרין ובעקיפין במגוון תחומי פעילות בשוק ההון, לרבות ניהול תיקי השקעות, שיווק השקעות, ניהול קופות גמל וקרנות נאמנות. לפירוט הפעילויות האמורות ראה דף הבית באתר האינטרנט של בית ההשקעות בכתובת www.analyst.co.il. קבוצת 'אנליסט' נשלטת בידי אנליסט אי.אמ.אס. שרותי ניהול השקעות בע"מ, חברה ציבורית הנסחרת בבורסה לניירות ערך בתל אביב בע"מ.

מסמך זה הוכן על ידי אנליסט אי.אמ.אס שירותי ניהול השקעות בע"מ (להלן: "אנליסט"), בהסתמך על מידע שנאסף ו/או על מידע זמין לציבור ממקורות שונים. אנליסט מניחה שמידע זה הוא מהימן ואינה מבצעת בדיקה עצמאית של המידע. האמור במסמך זה כולל הערות, אומדנים ו/או תחזיות. קורא מסמך זה אינו יכול להניח כי הסתמכות על המסמך או שימוש בו ייצרו עבורו רווחים. אנליסט ו/או מי מהחברות הבנות שלה (לרבות אנליסט אי.אמ.אס ניהול קרנות בנאמנות (1986) בע"מ, אנליסט קופות גמל בע"מ ואנליסט ניהול תיקי השקעות בע"מ" ו/או חברה הקשורה למי מהן (להלן: "חברות קבוצת אנליסט"), במישרין ו/או בעקיפין, וכן כל בעל שליטה, נושא משרה ועובד במי מהן אינם אחראים לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות נזק ישיר ו/או עקיף, שיגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה או משתמש בו, כולו או חלקו. מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות/פנסיוני בכל הנוגע לביצוע פעולה בניירות ערך ו/או בנכסים פיננסיים ו/או במוצרים פנסיוניים (לפי העניין). מסמך זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקה, רכישה או מכירה של נייר ערך ו/או נכס פיננסי ו/או לביצוע כל עסק בהם ו/או ביצוע עסקה במוצר פנסיוני. כל הזכויות, לרבות זכויות הקניין הרוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות לחברות קבוצת אנליסט, לאחת מהן או יותר, ואין לעשות בו כל שימוש, לרבות להפיצו להעתיקו, ללא קבלת אישור מראש ובכתב. המידע המובא במסמך אינו מתיימר להיות ממצה ו/או מקיף והינו כללי ואינפורמטיבי בלבד. ט.ל.ח.

הצטרפות דיגיטלית
הצטרפות
*6646