השפעת אופיו של החוסך על חלוקת הנכסים

כתבה רביעית - יוני 2024

חלוקת הכסף בין אפיקי ההשקעה השונים נועדה לסייע לכם להגדיל את ההון האישי לאורך זמן – אבל בכל השקעה בשוק ההון טמון גם סיכון | כדי להרכיב את תיק הנכסים הנכון עבורכם – חשוב לדעת איך אתם מתמודדים עם הפסדים

משבר הקורונה תפס את העולם בהפתעה מוחלטת. הווירוס המסתורי התפשט במהירות ובתוך זמן קצר, מיליארדים ברחבי העולם הסתגרו בבתיהם. החיים עצרו מלכת: מסעדות, בתי קולנוע וקניונים נסגרו, מלונות התרוקנו, מכוניות, אוניות סחר ומטוסים הושבתו, מיליונים פוטרו. הכלכלה העולמית נעצרה בחריקת בלמים.

גם המשקיעים בבורסות גילו בוקר בהיר אחד שהחברות שבמניות שלהן השקיעו את מיטב כספם מושבתות, או שההכנסות שלהן צנחו. התגובה של משקיעים רבים הייתה מנוסה מהשווקים, ואכן, שוקי המניות ירדו בחדות בחודשיים הראשונים של הסגרים. בין המשקיעים שנתפסו לא מוכנים היו גם אבי, דני ונאור. אבי ראה את תיק ההשקעות שלו מפסיד 100,000 אלף ₪ בכמה ימים ועיניו חשכו. אלוהים יודע כמה זמן יימשך משבר הקורונה ואיך נצא ממנו, חשב אבי. זה לא הזמן לקחת סיכונים – עדיף למכור את כל תיק ניירות הערך ולתת לכסף "לשכב" בינתיים בחשבון הבנק, אפילו בלי ריבית. העיקר לא להפסיד עוד.

גם דני הפסיד 100,000 ₪ תוך כמה ימים, אבל אמר לעצמו: אין מה להתרגש, כמשקיעים בשוק ההון אי אפשר להרוויח כל הזמן, עליי לספוג את ההפסד ולהחזיק מעמד עד ששוקי המניות יעלו מחדש. לא רק שזה לא הזמן למכור, זה הזמן להגדיל את הסיכון ולקנות עוד מניות – כן, דווקא עכשיו, כשמחירי המניות יורדים, אפשר לקנות מניות בזול ואולי להרוויח יותר בעתיד.

ואילו נאור בחר בדרך ביניים: הוא היה מוטרד מההפסדים בתיק ההשקעות שלו אבל אמר לעצמו:  אני יודע ששוקי המניות עולים לאורך זמן וסביר להניח שזה גם מה שיקרה הפעם, אבל אני לא רוצה להסתכן בכך שאפסיד את כל הכסף שלי – זה הזמן להקטין סיכונים. לכן, אמכור רבע מהמניות שלי ואשים את הכסף בבנק, כך שאם השוק לא יתאושש –  יישאר לי משהו. אבל את רוב הכסף אשאיר בשוק המניות, כדי ליהנות מהרווחים אם וכאשר השוק יתאושש.

מאדישות ועד התקף חרדה: איך תגיבו להפסד?

אבי, דני ונאור בחרו להתמודד עם משבר הקורונה בדרכים שונות. השוני בהחלטות שקיבלו לא נבע מפערים ברמות הידע שיש לכל אחד מהם –  לאף אחד בעולם לא היה מושג כיצד יתפתח משבר הקורונה וכיצד יסתיים – אלא מהפערים באופי. בעוד שאבי שונא לקחת סיכונים, דני אוהב לקחת סיכונים ונאור נמצא איפשהו באמצע בין שניהם – הוא מוכן לקחת סיכונים, אבל עד גבול מסוים. כולנו, כל המשקיעים, נמצאים איפשהו על הרצף בין אבי לבין דני.

בפרקים הקודמים של סדרת הכתבות, התייחסנו בהרחבה לשיקולים שונים שיש לקחת בחשבון בעת קבלת החלטות השקעה ובניית העושר האישי שלנו. התייחסנו לשיקולים אובייקטיביים כמו גיל ומצב משפחתי, אבל חשוב לא פחות לקחת בחשבון את האופי שלנו, ובעיקר את התגובה שלנו להפסדים בשוק ההון. תיק הנכסים אמור לשרת אותנו באופן מיטבי ולסייע לנו להגדיל את ההון האישי והמשפחתי שלנו לאורך זמן, אבל בסופו של יום, האופי שלנו ישפיע על הרכבו. כלל האצבע בהשקעות הוא שפוטנציאל התשואה (הסיכוי לרווח) ורמת הסיכון הולכים יד ביד. ככל שרמת הסיכון בהשקעה גבוהה יותר, פוטנציאל התשואה לאורך זמן גבוה יותר – אבל כך גם הסיכון להפסיד חלק ניכר מהכסף.

איש המקצוע שמלווה אתכם – בין אם הוא בעל רישיון ייעוץ השקעות או סוכן פנסיוני – יוכל להמליץ לכם לפזר את הכסף באופן שיאפשר לכם להשיג את המטרות שלכם בניהול הכסף באופן מיטבי ולהגדיל את ההון האישי שלכם לאורך זמן – אבל אם כל מהמורה או הפסד בדרך יגרמו לכם לדפיקות לב מואצות ונדוני שינה, האם שווה לפגוע בבריאות ובאיכות החיים שלכם? כנראה שהתשובה שלילית.

לכן, איש המקצוע ירצה להכיר את האופי שלכם, ובעיקר להתרשם מהיכולת שלכם להתמודד עם הפסד. לשם כך, הוא עשוי לשאול אתכם שאלות כגון: האם אתם מעדיפים להרוויח מעט בתנאי שהרווח מובטח או להרוויח יותר כשיש סיכוי שתפסידו, מה שיעור הירידה בשווי ההשקעות שאתם מוכנים לספוג בתקופות של ירידות בשווקים (התשובות יכולות להיות 5%, 10%, 25% וכו'), איך ירידות בשווקים ישפיעו על מצב הרוח שלכם (מ"לא ישפיעו" ועד התקף חרדה) ואיך סביר שתגיבו (תמכרו הכל, תמכרו חלק, תגדילו השקעה וכו').

התשובות שלכם לשאלות יסייעו לאיש המקצוע למקם אתכם על הציר של אהבת סיכון/שנאת סיכון וישמשו פרמטר נוסף בהחלטה כיצד לחלק את הכסף בין אפיקי השקעה, כגון מניות, אגרות חוב (של ממשלות ושל חברות), אופציות, מטבע חוץ, נכסים בלתי סחירים כמו נדל"ן ומניות בחברות פרטיות.

כפי שהוסבר בפרקים הקודמים, אפיקי ההשקעה השונים נבדלים זה מזה ברמת הסיכון ובפוטנציאל התשואה לטווח ארוך. מניות, למשל, נחשבות לנכס שעשוי להניב תשואה גבוהה בטווח הארוך ביחס ליתר האפיקים, אך שטמון בו סיכון גבוה יחסית. ואילו אגרות חוב של ממשלת ארה"ב נחשבות לאפיק השקעה בסיכון נמוך יחסית.

שם המשקיעהאירועסוג המשקיעתגובה לאירוע
דניירידות בשוק המניות במהלך משבר הקורונהעשוי לאהוב סיכוןעשוי להגדיל את ההשקעה בשוק המניות בתקווה ליהנות מרווחים עתידיים
אביירידות בשוק המניות במהלך משבר הקורונהעשוי לשנוא סיכוןעשוי למכור את כל תיק ההשקעות ולהעביר את הכסף לחשבון העו"ש בבנק
נאורירידות בשוק המניות במהלך משבר הקורונהעשוי לאהוב לקחת סיכונים מתונים, ככה"נ לא יהיה מוכן לקחת סיכונים גדולים מדיעשוי למכור חלק קטן מהתיק ולהעביר לחשבון הבנק, אבל להשאיר את רוב הכסף בשוק ההון.

המידע שמופיע לעיל הינו מידע תמציתי בלבד ואין בו כדי למצות או להוות תחליף להוראות הדין, רשות מוסמכת או נהלי החברה, כפי שהיו מעת לעת. האמור לעיל כולל הערות, אומדנים ו/או תחזיות ומידע אחר המתייחסים לאירועים ו/או לעניינים עתידיים, שהתממשותם אינה ודאית והינם מידע צופה פני עתיד, כהגדרתו בחוק ניירות ערך, תשכ"ח – 1968. קורא מסמך זה אינו יכול להניח כי הסתמכות על המסמך או שימוש בו יצרו עבורו רווחים. אין באמור משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי.

מסמך זה הוכן על ידי אנליסט אי.אמ.אס שירותי ניהול השקעות בע"מ (להלן: "אנליסט"), בהסתמך על מידע שנאסף ו/או על מידע זמין לציבור ממקורות שונים. אנליסט מניחה שמידע זה הוא מהימן ואינה מבצעת בדיקה עצמאית של המידע. האמור במסמך זה כולל הערות, אומדנים ו/או תחזיות. קורא מסמך זה אינו יכול להניח כי הסתמכות על המסמך או שימוש בו ייצרו עבורו רווחים. אנליסט ו/או מי מהחברות הבנות שלה (לרבות אנליסט קופות גמל בע"מ ואנליסט ניהול תיקי השקעות בע"מ" ו/או חברה הקשורה למי מהן (להלן: "חברות קבוצת אנליסט"), במישרין ו/או בעקיפין, וכן כל בעל שליטה, נושא משרה ועובד במי מהן אינם אחראים לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות נזק ישיר ו/או עקיף, שיגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה או משתמש בו, כולו או חלקו וכן ועשוי להיות למי מהן או למי מבעלי השליטה, נושאי המשרה או העובדים בהם, עניין אישי במסמך זה, לרבות החזקה ו/או רכישה ו/או מכירה ו/או ביצוע עסקה, בהתאם למגבלות הדין, עבור עצמם ו/או עבור אחרים, בניירות ערך ו/או בנכסים פיננסיים הנזכרים במסמך והן עשויות להחזיק בני"ע המסוקרים במסמך זה. מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות/פנסיוני בכל הנוגע לביצוע פעולה בניירות ערך ו/או בנכסים פיננסיים ו/או במוצרים פנסיוניים (לפי העניין). מסמך זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקה, רכישה או מכירה של נייר ערך ו/או נכס פיננסי ו/או לביצוע כל עסק בהם ו/או ביצוע עסקה במוצר פנסיוני. כן, עשויות חברות קבוצת אנליסט, בעלי השליטה, נושאי משרה או עובדים בהן להיות בעלי קשרים עסקיים עם תאגידים הנזכרים במסמך זה או הקשורים בהם, לרבות לקבל או להעניק להם שירותים נוספים. כל הזכויות, לרבות זכויות הקניין הרוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות לחברות קבוצת אנליסט, לאחת מהן או יותר, ואין לעשות בו כל שימוש, לרבות להפיצו להעתיקו, ללא קבלת אישור מראש ובכתב. ט.ל.ח

יצירת קשר

בעת שליחת הטופס, הריני מאשר/ת לחברה ליצור עמי קשר, לרבות באמצעות שיחת טלפון, כמו כן, הריני מאשר/ת את מדיניות הפרטיות של החברה.

הצטרפות דיגיטלית
הצטרפות
*6646